Šienpjoviai

nuo mažiausių iki didžiausių gyvūnų

Moderatorius: Prižiūrėtojai

Šienpjoviai

Standartinė Laimis Pen 2006 11 10, 10:41

Viename lenkų tinklapyje radau įdomios informacijos.

Kiekvienas turbūt žinote šitą ilgakojį vorą, kuris visą dieną tupi ant kokios nors sienos ir nieko neveikia:
Paveikslėlis


O dabar štai pasirodo, kad jis yra visai ne voras, o šienpjovys. Ir dar - nieko neveikia jis tik dienos metu, o naktį jis aktyviai darbuojasi mūsų daržuose ir soduose!.

Profesorius Jerzy Szwejda, siūlo nepilti trašų ir insekticidų, o "kovoti" su "kenkėjais" natūraliomis priemonėmis, t.y. nekovoti, o palikti šį darbą šienpjoviams.

Šienpjovių yra daug rūšių. Tačiau visi jie yra plėšrūnai arba visaėdžiai. Maitinasi jie smulkiais vabzdžiais ir kitais nariuotakojais. Phalangiidae šeima priedo valgo augalus, grybus ir išmatas, o Ischyropsalidae šeima ypatingai mėgsta sausumos sraiges ir šliužus.

Įdomus dalykas yra tas, kad šienpjoviai gali ne tik iščiulpti kokio nors gyvio vidurius, bet jie gali ir suvalgyti visą kietą vabzdžio kiautą. Man gamtoje teko matyti daug suvalgytų vabzdžių, kurių išėstas tik vidus, o visa kietoji danga palikta. O šienpjovys sugeba suplėšyti šitą kietą dalį ir gabaliukais suvalgyti.

Tuo jis primena labiau vabzdžius, o ne voragyvius. Nuo voragyvių dar skiriasi ir tuo, kad jo blogas regėjimas ir atsakomoji reakcija į dirgiklį būna ne staigus bėgimas, o sustingimas vietoje.

Paveikslėlis

Beje liaunos šienpjovio kojos lengvai nutrūksta ir gali ilgą laiką gulėti ir trūkčioti. Nulūžusios kojos taip atkreipia priešo dėmesį, o šienpjovys tuo metu gali pabėgti.

Šienpjoviai, priešingai nei vorai, bet taip pat kaip ir vabzdžiai dažniausiai turi kietą šarvą (dangą) ant nugaros, kuris apsaugo nuo drėgmės praradimo arba išorinių pažeidimų. Taip pat šienpjoviai turi trachėjinį kvėpavimą.

Išgyvena šienpjoviai dvejus metus. Bet retai. Dažniausiai gyvena vienerius metus. Žiemoja tik jauni šienpjoviai arba kiaušiniai. Šienpjovius galima pamatyti vasarą, o liepą-rugpjūtį jie deda kiaušinius. Kartais per sezoną pagimdo dvi kartas. Kiaušinių deda daug. Vienu metu gali padėti iki 600 kiaušinių.

Šienpjoviai yra dažnas gyvūnėlis aptinkamas visame pasaulyje. Kai kur kalnuose pakyla net iki amžino įšalo zonų. Kadangi jų tiek daug, tai ir jų atliekama funkcija turėtų būti labai svarbi. Gyvena daug kur - miškuose, pievose, dykumose, urvuose, mėgsta miestus...

Šienpjoviai, kitaip nei vorai, neturi voratinklinių liaukų ir tinklų nemezga. Be to jie neturi ir nuodų liaukų, taigi žmogui yra visiškai nepavojingi.

Šis laiškas paimtas iš meileserdve@yahoogroups.com konferencijos.
Perskaityti visus laiškus arba prisijungti prie konferencijos galite čia:
http://groups.yahoo.com/group/Meileserdve
Statyba iš šiaudų briketų (kytkų):
http://blogas.lt/siaudunamai
Laimis
Taryba
 
Pranešimai: 318
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:23

Grįžti į Gyviai

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 0 svečių

cron