Pelkė

gamta ir jos reiškiniai

Moderatorius: Prižiūrėtojai

Pelkė

Standartinė Basta Tre 2007 04 18, 1:02

Susimaniau įkurt savo sodyboje pelkę.
Renku informaciją, kad tai sėkmingai galėiau padaryti ir su kitais pasidalinti.
Apie pelkes iš tiesų yra kas rašyti.
Jei turite informacijos ar patirties, prašau, parašykit.
Trumpai supažindinama čia: http://lt.wikipedia.org/wiki/Pelk%C4%97

Iš esmės dauguma į Raudonąją knygą patekusių augalų ir gyvių gyvena pelkėse, kurias žmonės negailestingai sausina, pvz., balinis vėžlys (lažinuosi, kad kai kurie net nežinojo, jog Lietuvoje gyvena va tokie mieli vėžliukai, kurių išliko visai nedaug):
http://lt.wikipedia.org/wiki/Balinis_v%C4%97%C5%BElys

Taip pat pelkėse auga daug retų ir gražių saugomų gėlių, vaistažolių, uogų, retų medėjančių augalų. Jose susidaro durpės, gali augti kiminai.
Peri nykstantys paukščiai.
O akis džiugina šimtai spalvingų drugių.

Paveikslėlis
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1181
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Earth

Standartinė saulius Tre 2007 04 18, 19:13

Įdomus sumanymas. Jeigu yra sąlygos (arti vanduo) tada lengvai įgyvendinamas, o jeigu vandens nėra- sunkiau. Žinoma, galima padaryti dirbtinę pelkę. Reikia iškasti maždaug pusmetrio gylio norimo ploto duobę, iškloti ją plėvele, pripilti durpių ir t.t. Bet tai jau nebus tikra pelkė. Aš tokiose "pelkėse" auginu pelkių augalus. Jeigu sklype molis- galima apsieiti be plėvelės, suplūktas molis nepraleidžia vandens. Bet geriausia, jei yra vandens- tuomet viskas paprasta. Ir daug kas priklauso nuo to, kokio ploto pelkę nori padaryt.
Informacijos apie tai vargu ar kur rasi, niekas tuo neužsiima. Aš savo laiku ieškojau, tai radau labai mažai ir nieko vertingo.
saulius
 
Pranešimai: 37
Užsiregistravo: Tre 2006 06 21, 22:05

Standartinė Basta Ket 2007 04 19, 18:13

Ačiū :)
vieta tinkama. anksčiau buvusi pelkė. ir dabar, kur įmini, tai vanduo kaupiasi.

klausimų tikrai yra.
na pvz., kokio ploto patartum ją daryti?
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1181
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Earth

Standartinė saulius Ket 2007 04 19, 19:55

Jeigu vanduo pačiame paviršiuje, tai jau ir yra pelkė. Ten niekas kitas ir negali gautis. O kokia dabar augmenija toje vietoje? Koks gruntas (molis, durpės ar kt.)? Ar yra vandens nutekėjimas?
Dėl ploto, tai aišku, kad kuo didesnis- tuo geriau. Geriau pačiai pelkei ir augalams- gali susiformuoti tvirtos, natūraliai atsikuriančios bendrijos. Augalija priklausys nuo to, kokio rūgštumo dirvožemis. Jei dabar dėl kokių nors priežasčių nėra natūralių pelkinių augalų- teks sodinti arba sėti.
Žemapelkėje vandens lygis turi būti aukštesnis už grunto, t.y. augalų šaknys vandenyje. Aukštapelkėje- augalai auga kiminų patale, o kiminai durpėse, virš vandens lygio. Žemapelkės susidaro greitai, kai tik atsiranda vandens perteklius, o aukštapelkės labai lėtai, dažniausiai užaugant vandens telkiniams nuo pakraščių. Yrant viršvandeninei augmenijai dugne kaupiasi durpės, kol atsiranda sąlygos augti kiminams. Kai pradeda augti kiminai, pelkė iškyla virš vandens lygio, jos viduryje lieka tik vadinamoji akis, kuri dažnai būna pakankamai gili. Yra ir daugiau pelkių susidarymo būdų nat. sąlygomis, bet pagrindiniai šie.
Parašyk smulkiau, kokios pas tave sąlygos, tada galvosim, kaip geriau padaryt.
saulius
 
Pranešimai: 37
Užsiregistravo: Tre 2006 06 21, 22:05

Standartinė Basta Ket 2007 04 19, 22:41

:)

Pas mus anksčiau buvo drugelių draustinis, iki kol nusausino.
Dabar ten priemolis. Drėgna. Mano sklype (numatomam) yra dauba.
Pelkės ten nėra, tačiau kažkada buvo ir yra likę ir auga kai kurie pelkiniai augalai. Vanduo kaupiasi lengvai kiek pagilinus.
Augalų pasėčiau.
Kažin, kokio didumo pelkės reikėtų, kad joje galėtų veistis balinis vėžlys? :)
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1181
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Earth

Standartinė saulius Pen 2007 04 20, 19:20

Na, Basta, tu nori įgyvendint visas mano svajones :)
Jeigu nusausino, reiškia po žeme pakloti melioracijos vamzdžiai arba prakastas atviras kanalas. Reikia užkimšti, kad atsikurtų normalus vandens režimas. Oi, daug bėdų Lietuvoj pridarė melioracija, net sunku su kuo palygint. Pelkei pirmiausia reikia vandens, stabilaus režimo visus metus, kad karštą vasarą neišdžiūtų. Jeigu tai galima padaryti- turėsi tikrą natūralią pelkę. Augmenija ir pati pradės atsikurdinėt, ypač jei dar išlikę nors kelios pelkinės rūšys. Jei pasėsi ar pasodinsi- viskas vyks daug greičiau. Sėti ar sodinti reikėtų augalus iš pačios artimiausios pelkės. Kad ir tos pačios rūšies augalai, jei būna prisitaikę prie būtent tos vietos sąlygų.
O dabar apie vėžlius. Jeigu būtų daugiau tokių kaip tu, gal vėžliams pas mus ir negrėstų išnykimas... Jiems irgi labiausiai pakenkė melioracija.
Vėžliai gyvena ir visai nedidelėse, vos keliasdešimties kvadratinių metrų balose. Ir nebūtinai pelkėje. Svarbu, kad būtų negilu, t.y. greitai sušylantis vanduo, daug augmenijos (reiškia ir daug smulkių gyvūnų- vėžlių maisto) ir saulės šildomas smėlio krantas. Tiesa, dėt kiaušinių vėžliai gali nueiti pakankamai toli, bet vistiek jiems reikalingas smėlio gruntas, geriausiai su nedideliu nuolydžiu į pietų pusę. Kaip tik šiuo metu patelės jau ruošiasi dėti kiaušinius. Jei žinai kur yra vėžlių- gali pasižiūrėti, kokiomis sąlygomis jie gyvena. Tik kad gal Žemaitijoj su jais kiek prasčiau, daugiausia vėžlių Dzūkijoj. Teks vykt į pažintinę kelionę. Pamatytumei, kaip atrodo vėžlių gyvenamos balos- daug kas paaiškėtų.
Tai va, priemolis- nelabai gerai. Jei tikrai nori apgyvendint savo pelkėje vėžlius, teks padaryt jiems "pliažą". Šiaip jau sumanymas yra unikalus, dar niekas to nedarė. Tik kur gausi pačių vėžlių? Patys jie tikrai neateis, jei kur nors kaimynystėj negyvena.
saulius
 
Pranešimai: 37
Užsiregistravo: Tre 2006 06 21, 22:05

Standartinė Vaiduze Pir 2007 04 23, 10:27

na su melioracijos sunaikinimu tai nelengva... Tikriausiai visi sklypai artimiausi(iskaitant ir mano) pelkėmis pavirstuų... O tai kad ir kaip arti gražaus drugelių draustinio - na gyvenimui neabai tinkama vieta. Bet pelkutės nedidėles ir aš noriu. prie miško natūraliai dar ir dabar šlapia, ir kanalas melioracinis šalia, ir bebrai.. Bet vasara tai sausa tikriausai ten... O pelkės nelinkusios plėstis - jeigu joms padėti sustiprėti? Jei padarytumėm - 10/10metrų(gal net truputuką mažesnę, nes didesniai vietos nėra) 0 ar neišdidėtų ji paskui iš džiaugsmo? kaip manot?
Vaiduze
 
Pranešimai: 53
Užsiregistravo: Ket 2006 07 13, 14:55
Miestas: Klaipeda

Standartinė Basta Pir 2007 04 23, 20:36

Manau, kad bet kada galima iškasti upeliuką - nutekėti vandeniui. Jums apskritai problemos nėra, jei jau kanalas šalia.

Na šiaip ar taip vaistiniai augalai visuomet praverčia, paukščiai gražūs. Labai tikiuosi, kad juodasis gandras apsigyvens vasarą :) .


Sauliaus rekomendacija, užtektų net 10 a pelkės ir 2-3 arų balos vėžliui. Žadėjau skirti net iki 30a, reikalui esant. Tai priklausys, kiek man žemės pavyks gauti.
Pelkę žadu padaryti patrauklią ir sau, ir savo svečiams. Sutvarkyti taip, kad galima būtų stebėti, netrukdant paukščiams, jei reikia, įrengti spec. taką pasiskinti vaistažolėms, uogoms.

Vėžlius reikės aptverti kažkaip, kad neišvaikščiotų.
:)
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1181
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Earth

Standartinė Vidmantas Pen 2008 03 07, 16:33

Isivaizduok pelke.... isivaizduok kad pelke yra tavo sodyboje ir si mintis pavirs realybe.Tai pirmas zingsnis.Antras zingsnis isoriskai kurti pelke. :wink:
Vidmantas
Vidmantas
 
Pranešimai: 34
Užsiregistravo: Šeš 2007 06 02, 17:18
Miestas: Netoli Kuršėnų

Standartinė Basta Šeš 2008 03 08, 3:19

Jau pas mane beveik yra ji :lol:
Vidmantai, esmė tame, kad įsivaizduot visi sugeba, o sugalvot, kur ir kokia ji būtų, tai va... :wink:
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1181
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Earth

Re: Pelkė

Standartinė Toltik Ant 2010 03 09, 12:37

Na va kaip fainiai jūs čia diskutuojate :). Aš gyvenu Molėtų rajone, prie Giedraičių. Aplinkui molynai, smėlio laba retai pasitaiko. Šalimais dvi nedidelės stipriai pradžiūstančios aukštapelkės tik rudenį ir pavasarį iki vėlyvos vasaros kartais jose būna šlapia pakankamai, o vasaros pabaigoj, tai galima vaikštinėti kaip po beprotiškai vešlią pievą - ajerai, švendrai ir viksvos visokios virš galvos per gerą pusmetrį vietomis praauga. Pirmoji pelkutė iš kurios išteka upeliukas 5 ha pločio, o kita max 1,5 ha. Kalbėjau su senbuve kaimyne, tai ji gal prieš 40 metų savo rankomis yra čia pagavus balinį vėžlį, berods biologai net nežino, kad šiose apylinkėse jų apskritai buvo, nors dabar neaišku ar yra. Bet biotopas daug maž visgi tinkamas, nors smėlio sunku surasti, bet išdžiūvus vasarą upeliams, jų dugnai yra smėlis, nes upeliai išplauna smėlį, gal vietomis jiems tinka dėt kiaušiniams.
Bet ne apie tai. Pas mane sklypas visas numelioruotas. Tai aš padariau diversiją :). Iškasiau 1,5 metro duobę, išrinkau apie metrą vamzdelių, į likusius po pliauską supakuotą į skudurą ir kelis polietileninius maišelius, visą duobės dugną tvarkingai užpildžiau moliu ir užkasiau. Rezultatas pranoko visų lūkesčius, tiek mano tiek ir kaimynų. Kaimynai dar dabar už galvos susiėmę :roll: ... Vos begali pravažiuoti į savo sodybą.. tai tada sugalvojau supilti pylimą, kad tas vanduo paviršiui nebetekėtų per kelią ir į priešingą pusę judėtų. Tai eskavatorius supylė gal 70 metrų pylimą ir ten susiformavo nuostabus tvenkinukas su lėkštais krantais ir užtvindytomis pievomis gal apie 10 arų ploto. Jame tuojau pat pradėjo lankytis pilkasis garnys ir pulkai didžiųjų ir kitų ančių, krantiniai tilvikai ir kiti paukščiai. O aš juos visus netgi per namo langą kas dieną galiu stebėti.. super tiesiog. Tai va tik tas pylimas dar vis leidžia vandenį tai galvoju pralaidą iškasti per kelią, kad kaimynai negrimztų ir manęs piktu neminėtų su pelkėm mano visom ;)..

Balinių vėžlių ir aš labai labai noriu, bet kur jų gauti? Na kažkur dzūkijoj yra, bet saugomi, gal kas sakau laiko namuose terariume ir nebenori laikyti, nu manau atsiras kaip nors :).. gal net gretimoj pelkutėj surasiu :).. Tegyvuoja pelkės ;)...
Toltik
 
Pranešimai: 41
Užsiregistravo: Ant 2006 10 31, 15:39
Miestas: Ridvoniškis

Re: Pelkė

Standartinė Basta Tre 2010 03 10, 1:20

Smagiai čia parašei :)
Aišku, kaimynų nereikėtų tvindyti ir šitaip bauginti (nebent kokie pasiutę kaimynai būtų :))
Na, mano kaimynai nenorėtų, kad pelkė būtų šalia, nes ale uodų prisiveis ir suvalgys juos:)
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1181
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Earth

Re: Pelkė

Standartinė Toltik Tre 2010 03 10, 4:05

Na jau kur kur, o ten pas tave ir šiaip Lamsodyje, tai galit visi po pelkę pasidaryti, uodų vistiek bus ne ką daugiau, nes turit puikų melioracijos griovį kuris jais aprūpina visus laukus aplinkinius. O antra tai ekologų meilė nepjautom pievom ir miškams (kuri ir mane šildo :) ), yra idealios sąlygos uodams migruoti, nes yra vėsos ir kartu drėgmės. Na žodžiu suprantu viską, bet kompanija manau supras ateityje, oi daug ką manyčiau supras kai pagaliau persikels ir pradės ten gyventi, o ne tik planuoti ir laisvalaikius leisti.. na žodžiu mąstymas ne visada greit keičias. Bet būna kad ir staigiai pasikeičia :)
sėkmės :)
Toltik
 
Pranešimai: 41
Užsiregistravo: Ant 2006 10 31, 15:39
Miestas: Ridvoniškis

Re: Pelkė

Standartinė Basta Ket 2010 03 11, 0:52

tai papasakok, ką tu supratai :)
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1181
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Earth

Re: Pelkė

Standartinė Toltik Ket 2010 03 11, 12:38

:) tai čia knygas reiktų pradėti rašyti :)))...
Apibendrinus tai būtų maždaug taip: geriau turėti pelkę ir uodų (nors sąryšis čia labai miglotas, teoriškai žinoma atrodo teisingas, bet praktikoje yra ne taip...), negu neturėti pelkės ir džiaugtis kad nėra uodų.. na žodžiu taip trumpai. Čia jau vertybių sistema.. daug rašyti :), manau visi supranta patys.
Toltik
 
Pranešimai: 41
Užsiregistravo: Ant 2006 10 31, 15:39
Miestas: Ridvoniškis


Grįžti į Gamta

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 9 svečių

cron