giedrioks26 rašė:TREJA atkreipk demesi, kad kibitas 20 l, paprastai kibirai standartiniai yra 10-11 l, toki zinoma reikia dazniau isnesti. O del kvapo tai jeigu pas jus smirda tai gal pjuvenu neuzmetat? As jau pasidariau pas save sodyboje, pastaciau namo viduje tamsiam kambariukyje, kvapas toks pats kaip ir miesto nuleidziamajame, o tai reiskia, kad tik tuo metu kai reikala padarai, kol oras issivaiksto
Beje kas liecia tuos modernius valymo irenginius, tai nezinia ar tai geriausia iseitis. Visu pirma tai ganetinai brangu, kiek zinau minimum 10000 lt, vien tik septinis rezervuaras minimum 5000 lt. kitas dalykas ju prieziura irgi kainuoja (kaip kokia firma, seip ju neparduoda ir nemontuoja kol nepasirasai su jomis prieziuros sutarties 3 metams, i metus kazkur apie 200-300 lt reik moketi), bet kitas dalykas dar reikia bakterijas pirkti ir kartas nuo karto uzpildyti, kad nenutruktu valymo procesas. Kiti dalykai, jei nuoteku bus per mazai bakterijos negauna valgyti ir numirsta (valymas nevyksta ir tersi aplinka), jei nuoteku perdaug, bakterijos nespeja skaidyti ir vel tersiama. Visa sita moderni iranga yra paremta dirbtinom salygom. Reik ziureti kaip yra gamtoje naturaliai. Gamtoje irgi yta bakteriju jos yra visur ir visokios. Pasiziurekime nuo pradziu:
1. Jus nuleidziat tuolete ar vonioje vandeni ir jis keliauja i septini rezervuara (tai dvieju kameru nusodintuvas).
2. Rezervuare jau prasideda naturalus kietuju dalekiu perdirbimas nusedimas (formuojasi dumblas) virsutineme sluoksnyje plaukioja baltymai ir riebalai, svariausias vanduo viduriniame sluoksnyje, is sio sluoksnio vanduo patenka i kita rezervuara (II kamera), kuriame yra anaerobinis filtras (tai iskeliama metaline deze kurioje yra skalda arba seip smulkus daiktai, kad butu didesnis nusedimo pavirsius bakterijoms), cia vyksta antrinis skaidymas ir nusodinimas, ir jau is cia vanduo iseina apsivales apie 60%.
Taigi gamtoje yra toks pats pavyzdys, tai vandens telkynys (prudas, ezeras), jame nuotekas naturaliai sudaro madziu lapai, vandens augalai, kritusios zuvys ir kiti gyvunai, visa tai suyra ir nuseda i dugna kur kaupiasi dumblas ir tas pats gi dumblas yra trasa augti vandens augalijai (daug fosforo) ir taip ilgainiui per daug daug metu (mes ju nesulauksime) ezeras uzauga ir virsta pelke (tokia teorine visu ezeru baigtis), zmones leisdami nepilnai apvalytas nuotekas si procesa zymiai pagreitina, nes atsiranda papildomu maistmedziagiu. Labai geras pvz. yra Kauno marios, tai didelis septinis rezervuaras, cia vanduo is Nemuno sunestais tersalais suleteja ir nuseda i Kauno mariu dugna veikiamos bakteriju ir augalu, dumbliu. O zemiau uztvankos vanduo Nemune svarutelis. Kas netikit nuvaziuokite i santaka kur Neris iteka i Nemuna ir pamatysite skirtuma.
3. 60% isvalytas vanduo aplinkos netenkina, is septiko su anaerobiniu filtru apsivales vanduo keliauja i skaldos filtra, filtruojancius sulinius, dirbtines pelkes ir kt., kur jau issivalo iki 90-95%, toks vanduo jau tenkina aplinka ir netersia jos. Tokiuose filtruose irgi darbuojasi bakterijos, daugelis tersalu uzsilaiko ant skaldos ar smelio daleliu. Jaigu tai dirbtine pelke tai procesas nesibaigia, nes visa azota ir fosfora kuris nuseda filtre pasisavina augalai (maistmedziages grizta atgal ir vel gali buti naudojamos), jeigu tai skaldos filtras arba sulinys, juos kas 10-20 metu reiktu perkasti.
Visi sitie valymo irenginiai mano skaiciavimais kainuotu apie 2000 lt cia jau su darbu, atvezimu ir montavimu, zinoma tai betonines konstrukcijos, rezervuarams naudojami shachtiniu shuliniu ziedai su dugnais (hermetiskai sujungtais).
Taigi, o jeigu naudoji kompostuojanti tuoleta, tai tau belieka tik "pilkieji vandenys" (tai vandenys is vonios, skalbykles, virtuves), kuriems septiko nereikia (zinoma butu gerai, bet jei nedidele seima tai gali ir nebuti) ir jie gali keliauti tiesiai i filtra (skaldos, sulinio, dirbties pelkes), zinoma reiktu atsisakyti tu skalbimo milteliu kurie labai jau shvariai viska isskalbia, patikekit jie ir gyvybe visa isvalo (bakterijas) del ko vanduo paskui nesivalo. taigi naudoti reikia tik naturalias priemones, ju tikrai yra pirkti ir kartais jos net pigesnes.
Beje dumblas is septinio rezervuaro siurbiamas karta metuose ir kompostuojamas, veliau panaudojamas darzams mulciuoti, taip pat karta metuose praplaunamas ir anaerobinis filtras.
Taigi tokie valymo irenginiai, buvo placiai taikomi Lietuvoje ir pasiteisino. Svarbiasia, jie nereikalauja papildomos energijos ir valymas nenutruksta jei ir periodiskai nuoteku nebuna arba ju buna daugiau. Viskas kaip gamtoje
Sitie valymo irenginiai buvo aprasomi "Zalioji Lietuva" laikrastyje, berods 2004 metais neatsimenu numerio. Seip turiu pdf is laikrscio jei kadomina atsiusiu, ten ir breziniai yra.