Kanapė

augalai ir jų draugai grybai

Moderatorius: Prižiūrėtojai

Kanapė

Standartinė Basta Ket 2007 12 06, 22:01

Na aš dabar paklausiu čia, o vėliau surinktą info sudėsiu į reikiamą šnektą.
Taigi... Kas gali suteikti įdomių duomenų apie kanapę?

Tiesiog savo temai universitete renku medžiagą ir galvoju, gal kas turi pasidalinti kokiom įdomiom, neįprastom žiniom apie šį augalą?

Gal kaip nors susieti ją su filosofija, kokie įdomūs faktai ir t.t.?


Jei turit, nesidrovėkit parašyt, pernelyg nedelskit :).
Ačiū!:)


ArturasGeniu rašė:plačiau apie ją parašyta wikipedia puslapyje. Gaila, kad jas mažai kas augina. Aš pats norečiau užsiveisti kelias vietines rušis, kurios netinka piktnaudžiaujantiems asmenims. Anksčiau buvo labai plačiai naudojamos jos ukyje ir pramoneje. Man patare senesni sodininkai kanapiu užpilu purkšti augaliukus nuo amaru ir kitokiu, lapus graužiančiu kirmeliuku. Gal nuo ju yra kiles pavadinimas kanapinis, manau, kad lietuviai kaimuose anksčiau rengesi rubais, pagamintais iš kanapiu pluošto. Seklos labai maistingos, riebios - budavo naudojamos maisui, aliejui, dedavo jas i ivairius kepinius. Iš stiebu plaušu buvo daromos virves, ivairus audiniai, bures, drabužiai. Yra net lietuvišku pavardžiu kilusiu nuo šio augalo pavadinimo, taigis ji buvo plačiai naudojama ir reikalinga žmonems.


^^ rašė:Ačiū, nauja buvo apie pavardes ir kad galima purkšti nuo amarų. :)
Pasidomėsiu plačiau.
O gal jau patys kas bandę purkšti, ar padėjo?Ir dar - niekur nerandu kanapių augimo fazių, kirk jos dienų trunka bei augalo sudedamųjų dalių...


ArturasGeniu rašė:Lietuvoje savaime augantį augaliuką mačiau vienmetį. Palankiomis sąlygomis gali augti visą vasarą. Žydėti pradėjo nuo vasaros vidurio. Jis panašus buvo į kietį tik šakelės platesnės, lapeliai platesni. Stiebelis briaunuotas, kaip dilgeles. Turėjo malonų kvapelį. Iš pažiūros gana dekoratyviai ir maloniai atrodė. Norėčiau jų užsiveisti apsaugai nuo amarų. Gal daugiau info rasite anglų kalba. Lygtais Prancūzijoje jos auginamos šiuo metu aliejui gaminti ir sėkloms, dėti į duonos tešlas, paskaninimui.
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1204
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Klaipėda

Standartinė Sagittarius Pen 2007 12 07, 10:31

Aš aš žinau apie kanapes :D :

107(1) straipsnis. Nesiėmimas narkotikų turinčių pasėlių apsaugos užtikrinimo
priemonių
Nesiėmimas kanapių ir aguonų pasėlių, šių kultūrų derliaus laikymo ir perdirbimo apsaugos nustatyto režimo užtikrinimo priemonių, taip pat nesiėmimas posėlinių likučių ir gamybos atliekų, turinčių narkotinių medžiagų, sunaikinimo priemonių –
užtraukia baudą iki trijų šimtų litų.
Straipsnio pakeitimai:
Nr. XI-1788, 1987.07.29, Žin., 1987, Nr.21-261
Nr. I-545, 1994.07.18, Žin., 1994, Nr.58-1132
Nr. IX-1260, 2002-12-10, Žin., 2002, Nr. 124-5623 (2002-12-27)

107(2) straipsnis. Neteisėtas opijinių aguonų, kanapių ar kokamedžių auginimas
Neteisėtas opijinių aguonų, kanapių ar kokamedžių auginimas –
užtraukia įspėjimą arba baudą iki trijų šimtų litų.


LR ATPK
Sagittarius
 
Pranešimai: 20
Užsiregistravo: Tre 2007 10 31, 13:50

Standartinė ArturasGeniu Ket 2007 12 13, 20:23

mokslinikai nustatė, kad vietinės, Lietuvoje nuo senovės augusios kanapės, neturi kenksmingų medžiagų. Be to sau auginant kelis augaliukus, nepardavinėjant lapų, mes niekam žalos nepadarytume. Daugelis sodininkų augina aguonas dėl grožio ir jų niekas nebaudžia. Aguonų sėklos laisvai yra parduotuvėje, jos valgomos, taip pat ir kanapių sėklos valgomos, turi daug aliejaus ir kitų naudingų medžiagų, taigis visokie draudimai pažeidžia mūsų demokratines teises, jeigu mes nekenkiame kitų sveikatai savo darbais. Danijoje žolytė yra toleruojama ir jos produktais prekiaujama, net filmuką per Tv rodė. Legalus verslas, kaip ir kiti. Prancūzijoje, sėkliukus deda į duonos produktus, kad paskaninti. Tai kodėl mums nepabandžius nupurkšti jų nuoviru amarų ar kitokių lapgraužių ?
ArturasGeniu
 
Pranešimai: 83
Užsiregistravo: Pen 2007 10 19, 9:55
Miestas: Geniu km.

Standartinė Basta Pen 2007 12 14, 23:17

Tiesą sakant, tyrimais buvo nustatyta, jog THC (tetrahidrokanabinolio - aktyviosios, svaigumą sukeliančios medžiagos) kiekis nesusijęs su apsauga nuo kenkėjų. Tai parodė ir moksliniai tyrimai, ir sodininkų praktika.

Vadinasi, ši medžiaga skirta kažkam kitkam. O kad žmogus ja piktnaudžiauja, tai neteisinga ją vadinti kenksminga :)
Sakyčiau, ji turi ir teigiamų savybių, kaip net ir bet koks nuodas (nors tai ne nuodas), vartojamas nedideliu kiekiu.

Tik siūlau jos nedeginti, tada tikrai susidaro kenksmingų medžiagų.
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1204
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Klaipėda

Standartinė ** Sek 2007 12 16, 3:30

Būtų įdomu apie tuos tyrimus. Kas tiksliai nustatyta.

Kaip ir visi žino, kad kanapės atbaido kenkėjus, tai turėtų tam būti šioks toks pagrindas.
Nors čia va http://www.rojaussodai.lt/forumas/viewtopic.php?t=774 sodininkai rašo, kad augino, bet kažkokio efekto nepastebėjo. Nors tų visokių augalų suderinamumų, apsaugos efektas tikriausiai ir taip būna gana švelnus, subtilus.. Kai išbandysiu, galima bus ką nors daugiau sakyt. :)
Aš tikrai pasisėsiu kelias dėl įvairovės, jų sėklos labai skanios, maistingos, taip pat toje nuorodoje sodininkė rašo, kad paukščiukai labai suskrenda sėklyčių lesti. Sėsiu kelias, tai jokie narkomanai neužtiks. ;) Gerom sąlygom, t. y. derlingoj daržo žemėj mačiau užaugusių apie 1,9 m. aukščio. Didžiulis, vešlus augalas. Paprastai jos būna mažesnės, gerai Artūras pastebėjo, panašios į kiečius. :)

O šiaip daug kur tų kanapių auga, Kaune ne vienoj vietoj mačiau, įvairiuose rajonuose ir ne po vieną, bet nelabai kas jas pažįsta. Auga sau kaip kitos žolės, ir ačiū Dievui. :) ;)

Taip pat l. skanus gaunasi toks mitalas, kai pakepi jų sėklutes ir sumaišai su druska. Superinio kvapo. Girdėjau, kad tai yra vienas tradicinių valgymų, valgomų per Kūčias.
Labai skanu su virtom bulvėm (Bastai netaikau :)).


Dar tokią info buvau radus
Kanapės puikiai tinka auginti užterštoms dirvoms išvalyti, tad jas galima auginti dirvožemiuose, kur gausu sunkiųjų metalų.

http://www.lzuu.lt/zemesukis/leidiniai/ ... as%202.doc
**
Taryba
 
Pranešimai: 355
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:34

Standartinė Basta Sek 2007 12 16, 14:33

Labai skanu su virtom bulvėm (Bastai netaikau :)).

Ir pakeptos sėklutės su druska irgi.. ;)

Močiutė sakė, jog per Kūčias jie darydavo kanapių sėklų pieną (kaip kad aguonų pieną) ir būdavo skanu ir sotu :)
Grūdi grūdi, papildai vandens, kol pienas išeina.
Gal reiks ir pabandyt!
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1204
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Klaipėda

Standartinė ArturasGeniu Ant 2007 12 18, 15:15

Senosios Lietuviškos, vietinės kanapes užauga apie 0,5m aukčio. Jei jūs matėte aukštesnę, tai gal hibridas arba atvežtinis augaliukas, arba labi derlingame dirvožemyje užaugęs. Man teko anksčiau patvoriuose matyti jas, tai tik iki kelių ūgio. Bet soduose, derlingoje žemėje, mačiau žmogaus ūgio užaugusias, labai gražios, vešlios ir ant jų visai nebuvo amarų ar panašių mėgėjų pagraužti lapelių už dyką. :) Manau, kad jos būtų efektyvios, pamažinant vabaliukų kiekį ant kitų augalų, nors kažkiek laiko, nes jų mažai likę ir prie jų skonio mažai kas pripratę iš vabzdžių.
ArturasGeniu
 
Pranešimai: 83
Užsiregistravo: Pen 2007 10 19, 9:55
Miestas: Geniu km.

Standartinė ** Ant 2007 12 18, 20:02

Kaip ir rašiau, mačiau būtent derlingoje daržo žemėje užaugusias žmogaus ūgio. Nemanau, kad hibridinės, iš tų pačių patvorinių sėklų pasodintos, niekas specialiai nesisiuntė iš kažkur sėklų. O šiaip patvoriuose nedidelės.
**
Taryba
 
Pranešimai: 355
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:34

Standartinė ** Šeš 2007 12 29, 1:08

Vasarą eglelė, žiemą karvelė.. (KANAPĖ)

ieva rašė:Įdomus ir gana ilgas ir naudingas straipsnis apie kanapes:

http://www.lzinios.lt/lt/2007-12-22/tra ... napiu.html

Kūčioms reikia ir kanapių
Jūratė Mičiulienė


Pasak Lietuvos kulinarinio paveldo fondo direktorės ir etnologės Birutės Imbrasienės, ne tik Kūčių stalo, bet ir viso šio tamsiojo metų laikotarpio tradicinis lietuvių maistas gelbėjo žmones nuo saulės trūkumo, sklaidė niūrią nuotaiką, stiprino organizmą, saugojo nuo depresijos. Būtent tokiomis maistinėmis savybėmis pasižymi ir kanapės, kurios pastaruoju metu Lietuvoje beveik išnyko.

.....

Vertingiau už žuvų taukus

"Mums, šiauriečiams, tai labai naudingas augalas. Gaila, kad visai esame užmiršę kanapių aliejų. Net žuvų taukai jo neatstoja. Kanapių aliejuje gausu žmogaus organizmui ypač reikalingų Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgščių (maždaug du kartus daugiau negu žuvų taukuose), - pasakojo B.Imbrasienė. - Pagal savo sudėtį panašus ir linų sėmenų aliejus. Gerai, kad nors jo dabar galima įsigyti."

.....

Vietoj pieno

Anksčiau maisto sezoniškumas buvo ryškesnis. Juk ir pieno produktų du tris mėnesius niekas nevalgydavo, nes tuo metu karvės paprasčiausiai neduodavo pieno. Jį pakeisdavo kanapių pienas, aguonpienis. Tačiau dėl tokio sezoniškumo, tam tikrų produktų trūkumo žmonės problemų neturėdavo, nes ištisus metus vienas maistas keisdavo kitą. Tai, ko organizmui reikėdavo, jis gaudavo skirtingu laikotarpiu.

........

Kanapinis stipresnis už Lašininį

Dar nepamiršti Užgavėnių personažai - Kanapinis ir Lašininis, su persirengėliais pavasariop keliantys šurmulį. Juk po advento laikotarpio, po Kūčių šiek tiek kanapių dar likdavo ir gavėniai. Tačiau šiuo metu, kaip sakė pašnekovė, žmonės jų vartodavo nedaug, nes ne už kalnų - pavasaris, prasidės sula, kitokie vitaminai. Per Užgavėnes pasirodantis pasninko meto personažas Kanapinis - aukštas, lieknas, sveikas, judrus, stiprus. Jis kaunasi su nutukusiu, storu, ėdriu Lašininiu ir jį nugali. Tai dar vienas liaudiškas patvirtinimas, kad kanapės - sveika.

........

http://animalrights.lt/forum/viewtopic. ... highlight=

Perskaitykit visą straipsnį :)
**
Taryba
 
Pranešimai: 355
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:34

Standartinė Basta Pen 2008 01 18, 23:08

Klaipėdoje parduotuvėse "Aliejai" yra užtepėlių ir sėklų. :)

Jose daug vitaminų, D, E, omega-3 ir omega-6 riebiųjų nesočiųjų rūgščių yra maždaug dukart daugiau nei žuvų taukuose (feu), ir jos žymiai skanesnės ir lengviau pasisavinamos! :)

Kanapgrūdžių maistinė vertė
• Iki 36% proteino viso grūdo svorio
• Proteinas kanapių sėklose yra be tripsino inhibitorių, kurie apsunkina proteino įsisavinimą žmogaus organizme
• Aliejus sudaro 35% viso grūdo svorio
• Iki 80% polinesočiųjų riebiųjų rūgščių kanapių aliejuje. Omega-3 ir Omega-6 santykiu 3:1–57%:19%
• 8% sočiųjų riebiųjų rūgščių kanapių aliejuje


Aš tiesiog taip jas valgau - įsiberiu ir pirmyn:) Nors kanapės, bendrai paėmus, turi migdantį poveikį, raminantį, bet dar plius yra geras antidepresantas ir man suteikia daug jėgų (kalbu apie sėklas).
Jei kas bijot narkotiko (THK), tai jo yra tik žaliojoj masėj, bet ne grūduose.
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1204
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Klaipėda

Re: Kanapė

Standartinė takazole Tre 2008 02 13, 20:41

[Eugenija Simkunaite kygoje "gyvenimo paslaptys ir lemtys"raso:"kanapes sejo ne tiek del seklu ar pluosto, kiek del geru kopustu.Kanapiu sieksnis,kopustu lysve,o pakrasciai taip apseti,kad vos vos siaurutis takelis.Kai kopustus sodina,kanapes jau kilsterejusios, o kai kirminu(viksru) metas ateina-kanapiu miske, nei pamatysi,nei suuosi.Taip ir augdavo kietos akmenines galvos, vos atkeliamos-rauginti pacios tos."
takazole
 
Pranešimai: 4
Užsiregistravo: Tre 2008 02 13, 13:02
Miestas: utena

Standartinė ArturasGeniu Ket 2008 02 21, 15:03

gal toks pats metodas tiktų sodinant bulves? Gal ne taip stipriai koloradai pultų ? Planuoju pabandyti pasėti šalia kitų daržo augaliukų, manau, kad turėtų pasiteisinti toks augalų apsaugos metodas nuo nepageidaujamų kirmėliukų :)
ArturasGeniu
 
Pranešimai: 83
Užsiregistravo: Pen 2007 10 19, 9:55
Miestas: Geniu km.


Grįžti į Augmenija

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias

cron