Vorai

nuo mažiausių iki didžiausių gyvūnų

Moderatorius: Prižiūrėtojai

Vorai

Standartinė Laimis Ant 2006 07 18, 20:31

Sveiki,

Paveikslėlis

Šį kartą noriu parašyti apie kitą savo žemės gyvūnėlį – vorą. Mūsų statomoje pašiūrėje apsigyveno voriukas. Jis savo tinkle jau turėjo 4 aukas. 3 musytes ir uodą. Stebėjimo dieną voras pagavo dar vieną itin stambų žalią (sidarbinį) vabaliuką ir vyniojo jo kojytes. Tačiau staiga atėjo kitos rūšies voras. Maždaug to paties dydžio, tačiau kitokios formos ir pradėjo atiminėti iš vietinio grobį. Vorų kovos vyksta taip: vienas voras tūno, kažką kaupia (galbūt nuodus), paskui prišoka prie kito voro ir kerta. Tada tas, kuriam kirto pabėga. Matomai jam tikrai kažkokia skriauda padaryta. Tada vėl abu tūno minutę ar dvi. Tada tas kitas kažką sukaupęs kerta anam ir matosi, kad dabar anas gavo mušt ir pabėgo į kitą voratinklio kampą. Ir taip tęsiasi keletą kartų, kol kuris nors voras laimi. Mano stebėtą kartą laimėjo voras atėjūnas. Vietinis voras susitraukė ir daugiau nebesipriešino, o atėjūnas prisikabino siūlą prie to žalio vabaliuko ir nuvilko jį pas save į plyšį tarp lentų. Ar atėjųnas mezga tinklus nepavyko pamatyti. Gal jis tik grobį atiminėja iš kitų?

Po savaitės vietinis voriukas pagavo ir du-tris kartus už save didesnę vapsvą ir dar porą aukų. Tačiau neteko matyti, kad kadanors jis užkandžiautų.

Kartą kai buvome T.Ivanausko muziejuje Kaune, ten buvo egzotinių gyvūnų paroda. Muziejininkė dirbanti su vorais aiškino, jog vorai turi nuotaiką. Jos vienas augintinis kažkodėl prarado nuotaiką ir metus laiko nieko neėdė, nors jam buvo duodama. Ir neėdė, ir neaugo, tik tūnojo kampe. Paskui po metų laiko jis atsigavo, pradėjo ėsti ir augti. Supratau, kad vorai ilgai gali išbūti neėdę.

Tiems kas domisi vorais patariu užsukti į tikrai nuostabų tinklapį skirtą būtent Lietuvos vorams:
http://lietvorai.puslapiai.lt/index.htm

------------------------------------------------------------------
Šis laiškas paimtas iš meileserdve@yahoogroups.com konferencijos.
Perskaityti visus laiškus arba prisijungti prie konferencijos galite čia:
http://groups.yahoo.com/group/Meileserdve
Statyba iš šiaudų briketų (kytkų):
http://blogas.lt/siaudunamai
Laimis
Taryba
 
Pranešimai: 318
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:23

Standartinė Laimis Ant 2006 08 29, 12:12

Pagaliau nustačiau kas ten per voriukas pas mus žeminėje gyvena. Tai viena iš storapilvių rūšių. Lietuvoje užregistruoti trys storapilviai. Jie visi trys priklauso kilpininkų šeimai.

Mūsų voriukas greičiausiai yra Geltondėmis storapilvis (Achaearanea simulans)

Štai kaip jis atrodo:
Paveikslėlis

o dabar apie jo gyvenimą.

Jau rašiau, kad atėjęs į jo tinklą buvo kitas voras ir atėmė vieną pagautą auką iš jo. Taip pat rašiau, kad tas voriukas turėjo pasigavęs kelias aukas: du-tris kartus už save didesnę vapsvą ir dar porą aukų - muselių.

Po savaitės pamačiau, kad aukų nėra. Vietoj aukų atsirado keturi kokonai. Tokie kaip paveikslėlyje. Kokonai atsirado gal liepos gale. Taip pat po kurio laiko pasirodė iš kokonų ir mažiukai voriukai. Suskaičiavau jų 50. Kartais juos vorienė sukišdavo atgal į tą kokoniuką (?), nes jie dingdavo, o paskui vėl jų būdavo panašus skaičius.

Kai vorienė apsivaikiavo, tai daugiau aukų pagautų nemačiau.

Pasirodo šį vorą labai lengva auginti. Lietuvoje jis užfiksuotas mokslininkų tik vieną kartą, bet Šiaurės Amerikoje jis dažnas. Ir dėl to, kad jį lengva paimti iš gamtos, apgyvendinti žmonių aplinkoje ir vėl lengvai gražinti į gamtą, todėl jį naudoja biologijos pamokose, nes pas juos tai dažnas voras.

Tikrai buvo įdomu ir paprasta jį stebėti.

------------------------------------------------------------------
Šis laiškas paimtas iš meileserdve@yahoogroups.com konferencijos.
Perskaityti visus laiškus arba prisijungti prie konferencijos galite čia:
http://groups.yahoo.com/group/Meileserdve
Statyba iš šiaudų briketų (kytkų):
http://blogas.lt/siaudunamai
Laimis
Taryba
 
Pranešimai: 318
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:23


Grįžti į Gyviai

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 0 svečių

cron