Paprastos gairės, kaip sumažinti atliekas:
Pirkite tik tai, ko jums iš tiesų reikia. Išsinuomokite, pasiskolinkite ar pasidalinkite daiktais kurie nedaug naudojami.
Parduokite arba padovanokite (paaukokite) daiktus vietoj to, kad juos išmetate.
Pirkite produktus, kurie yra nedaug ar visai neįpakuoti pirkite atskirai įvyniotas pakuotes tik kai nėra pasirinkimo.
Pirkite nevienkartinio naudojimo produktus, pvz., įkraunamas baterijas, kurių nereiktų perdirbti vienąkart panaudojus.
Pirkite prekes pagamintas iš perdirbtų medžiagų.
Pirkite geriau vieną universalų namų apyvokos valiklį, nei įvairius produktus skirtingoms reikmėms.
Išnaudokite iki galo produktą, kurio sudėtyje yra nuodingų ingridientų taip, kad neliktų pavojingų atliekų.
Kuomet negalite ko nors sunaudoti, raskite ką nors kas gali. Atiduokite dažų perteklių teatrui ar piliečių organizacijoms, pasiūlykite likusius namų valymo ar sodo priežiūros priemones kaimynams.
Nuneškite panaudotą variklio alyvą, stabdžių ir pavarų dėžės skysčius bei antifrizą į vietinę degalinę perdirbimui. Nuvežkite senas padangas į degalinę arba į vietinę automobilių taisyklą.
Popieriniai ir plastikiniai maišeliai bei vieliniai raišteliai gali būti renkami. Maišeliai gali būti panaudojami tvarkantis aplink namus arba pasiimami einant į parduotuvę apsipirkti. Rudi popieriniai maišeliai puikiai tinka įvynioti siuntiniams. Vieliniai raištukai gali būti naudojami sutvirtinti buitinių prietaisų ar kompiuterio laidus.
Popierius ir vokai gali būti prieš perdirbant dar kartą panaudojami rašteliams ar sąrašams. Dovanų dėžutės gali būti dar kartą panaudojamos, taip pat kaip ir dideli dovanų popieriaus gabalai, vyniojamasis popierius, kaspinai ir raišteliai.
Pakuotės, spalvotas popierius, kartoniniai kiaušinių dėklai ir kiti daiktai gali būti panaudoti meniniams ir rankdarbių užduotims mokykloje, darželyje ar pagyvenusių žmonių centruose.
Popieriai, polistirolo gabaliukai ir minkštos oro burbulų pakuotės gali būti pakartotinai panaudotos siuntiniams.
Stikliniai ir plastmasiniai stiklainiai, pieno ąsotėliai, kavos skardinės, pieno ir kitų produktų tara gali būti išplauta ir naudojama laikyti likučius, sagas, vinis ar smeigtukus. Tuščios kavos dėžutes galima paversti gėlių vazonais.
Iš panaudotos medienos gali būti daromi inkilai, pašto dėžutės, komposto dėžėms ar kitiems staliaus darbams.
Variklių alyvos kanistrai ar pesticidų tara negali būti pakartotinai panaudota, kadangi jose yra pavojingų nuosėdų. Jie turi būti išmetami laikantis gamintojo instrukcijų, pateiktų ant etiketės.
Laikykite perdirbimo konteinerius virtuvėje tam, kad niekas netyčia pamiršęs neišmestų į atliekų dėžę to, ką dar galima perdirbti. Galima perdirbti stiklą, popierių ir aliuminio bei kitų metalų skardines.
Pastatykite komposto dėžę kieme ir naudokite ją žolės bei sodo nuopjovų perdirbimui, taip pat pridėkite kavos tirščių, kiaušinių lukštų bei daržovių lupenų iš virtuvės. Atliekoms suirus ir pavirtus kompostu, jis gali būti panaudojamas tręšti daržui.
Pjaudami žolę, palikite šieną vejoje, užuot sugrėbę jį ir sudėję į maišus. Tai vadinama žolės perdirbimu (angl. grasscycling). Tai yra gerai vejai, kadangi žolė supūva ir visos maistinės medžiagos iš šieno patenka atgal į dirvą. Kuomet veja gauna šias maistingąsias medžiagas, jai nebereikia cheminių trąšų ar net tiek daug vandens.
http://www.lpf.lt/learning/environmenta ... als_LT.docBeje, dar viena, mano manymu, svarbi mintis
Jolanta rašė:Dabartiniu metu labai aktuali problema-elektronikos atliekos. Kiekvienas elektros ir elektronines irangos gamintojas ar importuotojas privalo perdirbti 15 prc. i rinka isleistos produkcijos. Bet kyla klausimas kur gauti nebenaudojamos irangos, tam kad ja galetu perdirbti? Remiantis tuom ir formuojamas klausimas: kaip paskatinti gyventojus atsikratyti senos nebenaudojamos elektronines irangos?
RB rašė:Tai nereikia ir skatinti. Žmonės ir taip sėkmingai atsikrato. Grūda į konteinerius, veža į miškus, slepia rūsiuose. O jei norima, kad atsikratytu tik tam tikrose vietose tai pirma sukurkit tokias vietas, antra- duokit visiems žinoti, kad tokios vietos yra ir trečia- įtikinkit, kad taip elgtis yra garbinga, teisėta ir pelninga. Dabar dauguma laisvalaikiu vėpso į telikus, tai pafilmuokit kaip koks žinomas politikas, verslininkas ar linksmintojas garbingai atsikrato savo senu kompu ir kaip jam po to palengvėja. Dar jeigu už tokį veiksmą ką nors duosit ("Žalios Lietuvos" prenumeratą ketvirčiui, alaus butelį ar MP3 grotuvą) tai judesys tinkama kryptimi tikrai atsiras. Bet šitame reikale yra ir kita pusė. Mat skatinti atsikratyti sena technika yra maždaug tas pats kas ir skatinti pirkti naują, t.y. skatinti vartojimą. Tokiu atveju išlošia daug kas, bet tik ne gamta. Todėl reikia skatinti ne senos, bet nepataisomai sugadintos (o taip būna gana retai) elektronikos pedirbimą. Visada ekologiškiau yra taisyti seną techniką, o ne ja atsikratyti ir pirkti naują, kuri po metų jau irgi bus sena.
http://www.aplinkosauga.lt/forum/viewto ... highlight=
Apie tai rašoma ir Bastos nurodytame puslapyje
http://www.lpf.lt/learning/Prevent_LT.doc, kuriame pateikiami atliekų tvarkymo principai ir išvardijami įvairūs atliekų tvarkymo variantai nuo labiausiai pageidautino pasirinkimo iki mažiausiai pageidautino pasirinkimo. Labiausiai pageidautinas pasirinkimas yra atliekų vengimas, po to seka atliekų kiekio mažinimas, pakartotinis atliekų panaudojimas, medžiagų regeneravimas (?
![:) :)](./images/smilies/icon_smile.gif)
), energijos regeneravimas ir mažiausiai pageidautinas yra atliekų atidavimas į sąvartyną...