Amarai

nuo mažiausių iki didžiausių gyvūnų

Moderatorius: Prižiūrėtojai

Amarai

Standartinė Basta Tre 2006 07 05, 22:02

Bubastė rašė:Sveiki,

noreciau trumpai pasidalinti savo pastebejimais apie amarus. teko matyt dvi amaru atmainas - juodus ir zalius. jau kelinti metai matau, kad juodieji amarai uzpuola putinus, jazminus ir nasturtas, o zalieji bazuojasi ant raudonuju serbentu, avieciu ir obelu sakeliu virsuneliu. keista, bet nemaciau jokiu amaru ant juoduju serbentu ir agrastu.. cia kalbu apie soduose augancius augalus, kuriuose amaru netruksta, o kartais ir knibzdete knibzda:)))
Kai nuvaziuoju i zemele, visada apziuriu vaismedzius, bet kol kas amaru nepastebejau - stai ir suku galva, kodel soduose ju yra, o ten - ne? gal ir jus ka nors idomaus pastebejote apie amarus - kokius augalus pirmiausiai puola, kur tie augalai auga ir pan.- butu idomu--


Laimis rašė:Pradėkime nuo paprastų žinių. :) Štai čia elementoriškas straipsniukas:
http://www.rojaussodai.lt/straipsnis.php?id=628

Jame parašyti lotyniški amarų pavadinimai. Suvedus juos į google galima daugiau info gauti. :)

Čia Lietuvos amarų sąrašas:
http://entomologai.tinklapis.lt/sarasai/aphidodea.htm

Suvedat į google lotyniškus vardus ir gaunat daug info. :) Kai susisteminsiu, tai parašysiu straipsniuką apie amarus. :)


Šie laiškai paimti iš meileserdve@yahoogroups.com konferencijos.
Perskaityti visus laiškus arba prisijungti prie konferencijos galite čia:
http://groups.yahoo.com/group/Meileserdve
Paskutinį kartą redagavo Basta Ant 2006 07 11, 2:59. Iš viso redaguota 1 kartą.
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1204
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Klaipėda

Standartinė Bubastė Ket 2007 06 14, 10:09

Vaiduze rašė:gal ką efektyvaus nuo amarų galit parekomenduoti? ekologiško. kietį bandžiau, asiūklius tik po poros sav - susifermentuos.


ir aš vis sukau galvą, ką čia tokio efektyvaus sugalvojus... ir galiausiai supratau, kad efektyviausia yra nedaryti nieko. paklausite, kodėl?

amarai rodo, kad sode nėra arba nepakankama pusiausvyra, kad medžiai neturi imuniteto arba jis nepakankamas. kasdien apeinu savo nedidelį sodelį prie namų - ir beveik ant visų vaiskrūmių ir vienitelės obelaitės randu amarų - tokių žalių, sultingų :gigi: pernai purškiau tabaku ir žaliuoju muilu - nepasakyčiau, kad buvo labai efektyvu, šiemet pabandžiau "Naujosios Ringuvos" Žaliuoju kalio muilu (atsargiai - gan stiprus, aš nusprendžiau jo daugiau nebenaudoti). iškart po nupurškimo amarai žūsta, bet vėliau atsigauna ir kaip niekur nieko. kažkur skaičiau, kad amarams daugintis palankios sąlygos būna, kai yra daug drėgmės ir azoto. neseniai perskaičiau knygą "Zhivoi sad" ir man atsivėrė akys - ten rašoma, kad vaismedžių ir vaiskrūmių negalima dirbtinai laistyti (net ir per sausrą). taip pat nereikėtų jų tręšti (net ir mėšlu, kuriame daug azoto). išimtis - kompostas. dirbtinai nelaistomi, netręšiami ir negenimi vaismedžiai (uogakrūmius toje knygoje visgi patariama praretinti) būna atsparūs ligoms, kenkėjams, šalčiui ir jų vaisiai turi žymiai daugiau gyvybinės energijos, yra aromatingesni ir naudingesni mums. Vienintelė pagalba vaismedžiams ir uogakrūmiams - mulčiavimas.
Palaistyti vaismedžius galima nebent tada, jei ilgą laiką laikosi sausra ir po jos tvenkiasi lietus, tačiau nulyja vos keli lašai, tuomet augalai būna pasiruošę lietui ir jiems galima padėti laistant - toks laistymas jiems bus tarsi natūralus ir nesukels šoko.
Purškimas įvairiais biopreparatais ir augalų ištraukomis aišku kažkiek veiksmingas - augalai patręšiami per lapus, amarai kažkuriam laikui "nuaktyvinami", bet paskui vėl sėkmingai atsigauna. Esu girdėjusi, kad biodinaminiuose ūkiuose prieš kolorado vabalus naudojami preparatai pagaminti iš... paties vabalo pelenų. Tokie preparatai veikia homeopatijos principu - gydoma mažomis dozėmis tuo, kas didelėmis dozėmis sukelia ligą. O kodėl nepabandžius to paties ir prieš amarus? pvz. nuskinam keletą amaruotų lapelių, juos sudeginam ir tuos pelenus (jų pakanka vos 2 g) supilam į paruoštą purkšti fermentuotą tirpalą. tik visą purkštuvą su pelenais reikia kokį 50 kartų gerai supurtyti, kad pelenai pasiskirstytų tolygiai ir bandom purkšt.
aš pati darau dar paprasčiau - prieinu prie krūmo, apžiūriu šakeles, jei matau susuktų lapelių su amarais, tai tuos lapelius nugnybiu, amarus sutrinu tarp pirštų (man nebjauru) ir tuos, kurie ant pačios šakos viršūnės irgi sutrinu, tada tą lapelį numetu čia pat po krūmu - o vyrauja nuomonė, kad reikia tuojau pat sudeginti. žodžiu, naikinu mechaniškai :) reziumuojant galima išskirti šias priemones, kad kuo mažiau būtų amarų:

Palaikyti sode natūralią pusiausvyrą - t.y. nedaryti nieko, kas ją sutrikdytų:

1. Dirbtinai nelaistyti
2. Netręšti (nebent kompostu anksti pavasarį)
3. Mulčiuoti (šienu, šiaudais, skiedromis) žemę po medžiais ar uogakrūmiais arba palikti nenupjautą žolę, pasodinti po augalais nasturtų, tagečių
4. Negenėti vaismedžių
5. Stiprinti augalų imunitetą palaistant juos skysčiu, kuriame mirko valgomų grybų kepurėlės, kad dirvoje būtų augalui naudingos grybienos (pagal Kuznecovą)
6. Mažiau plušėti sode, kuo daugiau paliekant savieigai :)
7. Palikti kuo daigiau natūralių "oazių" (čia kalbu apie mažus sodų sklypus, o ne sodybas, kur žolės iki kelių)
8. Jei amarų nėra daug - nestresuoti dėl jų, vienas kitas amaras nepakenks :D
9. Kadangi amarus užneša skruzdės, pasukti galvą, kaip jas išprašyti į kitą vietą. sako, kad jos nemėgsta kavos tirščių, užkastų po medžiais žuvų liekanų - bet čia vis tiek laikinos priemonės, reikėtų kažko iš pagrindų
Bubastė
 
Pranešimai: 46
Užsiregistravo: Tre 2006 06 21, 9:37
Miestas: Vilnius

Standartinė Bubastė Ket 2007 06 14, 17:55

dar apie nelaistymą - galėtų kilti klausimas, kodėl, jei jau seniai skaičiau apie nelaistymą ir negenėjimą Megre bei Fukuokos knygose, "akys atsivėrė" būtent dabar. na vaismedžius ir vaiskrūmius, kuriuos sodinu savo hektare, palaistau tik sodindama, ir gal po to kelis kartus, jei sodinu sausą pavasarį (ir tai ne visus), o paskui tik mulčiuoju šienu ir viskas. Amarų ten kol kas nepastebėjau, būna, kad pagraužia kokie vikšrai, bet augalai laikosi neblogai. bet dar turiu mažą sodelį prie namų ir jame augančius uogakrūmius karts nuo karto susigundydavau palaistyti dar ir todėl, kad praeitą vasarą po jais buvau pasodinusi pomidorų. Dabar galvoju , kad be reikalo - reikėjo daugiau mulčiuot. Iš tikrųjų, pastebėjau, kad praeitą vasarą per karščius kaimynai liete liejo vandenį ant juodos žemės, o aš savo lysvę ir krūmus laistydavau palyginti retai, o dabar ketinu išvis atsisakyti - nebent visą vasarą nelytų :)

Nesavailaikis laistymas ne tik sukelia stresą augalams, silpnina jų imunitetą ir maistingumą (ar daug naudos išpampusiuose vandeninguose vaisiuose bei daržovėse) , bet ir privilioja į sodą-daržą daugybę šliužų ir sraigių, kurie pradeda graužti lapus. :tomato:
Bubastė
 
Pranešimai: 46
Užsiregistravo: Tre 2006 06 21, 9:37
Miestas: Vilnius

Standartinė Basta Pen 2007 06 15, 16:06

Kad nieko nereik daryt, tai čia gryna tiesa. :)
Ir kuo daugiau dirbs smegeninė - tuo mažiau rankos. :)
Kuo daugiau dirbi, - tuo daugiau dirbi. :)
Ačiū už vertingą patarimą dėl laistymo, taip savaime suprantama, tačiau verčia iš koto. :)
Pastebėjau, kad užpuolę buvo mano klevą - ir kuo jis čia dėtas? Nieko jam nedariau, nelaisčiau. Manau, kad esant sausrai amarams patiko jo sultingi ūgliai. :) Vėliau išsisprendė savaime, kai sumedėjo. Valgyt tai visiems reikia. :)

Amarus natūraliai reguliuoja boružės.
Todėl lapų grėbimas, kur jos miega, žolės pjovimas žymiai sumažina jų skaičių ir jas nugąsdina, dėl ko pasireiškia amarų pliūpsniai.

Skruzdės (amarų angelai-sargai) - tai tarsi naikintuvas, kuris reiškiasi ten, kur daug negatyvios energijos.
Jos nepakenks, jei namuose vyraus ramybė, o sode - ekologinė pusiausvyra.
:aura: :inyan:
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1204
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Klaipėda

Standartinė Basta Tre 2007 09 05, 23:04

Muilas prieš juos...

PROPER USE OF INSECTICIDAL SOAP

How It Works
Soap has been used for centuries as an all-purpose pesticide. When sprayed on insects, insecticidal soap breaks down the insect's protective coating, and causes it to dehydrate and die.

Insecticidal soap is very different than dish water soap! It is specially formulated with fatty acids to kill insects.

Dish washing soap on the other hand contains perfumes and dyes, and in a concentrated form, can be harmful to plants. Therefore, whenever you see "Home Made Insecticidal Soap Recipes" be very careful not to burn your plants!

All soaps are long chain fatty acids, but not all soaps have insecticidal properties. Insecticidal soaps are specifically formulated to have high insect-killing properties, while being safe for most plant species.

The insects must come into direct contact with the spray droplets for the material to be effective. Good coverage is essential.

Insects It Kills
Insecticidal soap is a totally safe and natural product proven to solve insect problems. It's approved for organic use, and made from naturally occurring plant oils and animal fats. It will control a variety of insects including:

* Aphids
* Mealy bugs
* Spider mites
* Soft brown scale
* Psyllids
* Rose or pear slugs (sawfly larvae)
* Earwigs
* Whiteflies
* Thrips

Safer's Insecticidal Soap can be used on houseplants, roses, flowers, vegetables, fruits, ornamentals, shrubs, trees or greenhouse plantings.

It does not kill beneficial insects such as ladybugs, praying mantis and others.

Note: Some entomologists have concerns about impact of soaps on soft-bodied immature predators, such as lady beetle and lacewing larvae. No real data has turned up that substantiates these fears, however, until such data surfaces, perhaps refraining from using soaps where there are numbers of these beneficial larvae (until they mature) would be advisable.

How To Apply It
Good spray coverage is essential for good results. Spray it directly onto the insects when they are first sighted on buds, shoots, stems, bark and the underside of leaves. Make sure to wet both sides of the leaves and growing points of the plants.

Some of the new spray technologies that create a "fog-like" spray may also improve coverage. Spraying in the evening or early morning hours so that the spray droplets do not dry out quickly may also improve the effectiveness application.

It is safe to use on shade trees, fruit trees, shrubs, houseplants, flowers and ornamentals.

How Often Apply It
Insecticical soap should be applied weekly for 2 to 3 weeks, and it can be used up to the day of harvest.

Becareful of Burning Foliage (Phytotoxicity)
The soaps have no residual activity toward insects, but repeated applications may have damaging effects on some types of plants. Insecticidal soaps may cause a burn on the foliage of sensitive plants.

In general, some cole crops and certain ornamentals are sensitive to burn caused by soaps. Multiple applications in a short time interval can aggravate phytotoxicity. In addition, water conditioning agents can increase phytotoxicity.

Note: Always test first! Spray a small amount first to make sure your plants are OK before a full-scale application is made.


http://www.weekendgardener.net/organic- ... 060706.htm
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1204
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Klaipėda


Grįžti į Gyviai

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 0 svečių

cron