Projektas "Veisk lietuvišką pilką bitutę"!

renginiai, susitikimai

Moderatorius: Prižiūrėtojai

Projektas "Veisk lietuvišką pilką bitutę"!

Standartinė Basta Ket 2006 09 07, 20:35

Manau, visų pirma patiems anastasijiečiams reiktų patiems veisti tik lietuviškas bites, o visų antra, būtų gerai tokią agitaciją paskelbt ūkininkams-bitininkams... :roll:
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1181
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Earth

Standartinė Laimis Šeš 2006 09 09, 0:43

Lietuviškos vietinės bitės (Apis mellifica mellifica) geriausiu atveju gyvena tik trijose vietose: vietinių bičių draustinyje Viešvilėje, Čepkelių rezervate ir Varėnos raj. Matuizų apylinkėje, miškų apsuptyje.

Kaip parodė Justino STRAIGIO tyrimai, tai grynakraujiškumas ir pas šias bites jau prarastas. Šaltinis: www.lzuu.lt/vagos/arch/07.pdf

Kitas dalykas. Šios bitės gyvena aukštai medžiuose, drevėse ir jos saugomos, todėl gauti iš čia motinėlių būtų labai sunkoka, o be to ir nusikaltimas gamtai. :)

Vietinių bičių, t.y. apis mellifica mellifica galima parsivežti iš Baškirijos. Bet pamąstykime kiek jos vietinės, jei jos iš Baškirijos. :)

Ir taip kiekvienais metais reikės vežiotis iš Baškirijos, nes kiekvienais metais motinėlė gali būti apvaisinta stepinių tranų, taigi, rasės nebelieka. Nors motinėlė gali išgyventi 2-5 metus, tačiau bitės dažnai keičia motinėlę kuri vėl išlekia į lauką ir vėl susiporuoja su netinkamais tranais.

Tranai skrenda mažiausiai 11 km. Taigi, norint izoliuotos vietovės, kad neatskristų tranai reikia 20 km skersmens ploto. O tai gaunasi kažkas panašaus į Vilniaus miesto su priemiesčiais plotą, o to ploto viduryje turėtų stovėti keletas avilių. Na, gali ir šimtas stovėti, bet būtinai vidury, kad tranai nepriskristų. Tik tokiu atveju išsilikys vietinė rasė.

Antras kelias yra superpropogandinis ir ilgas. :) Kadangi vietinės bitės yra miško bitės, o atvežtinės yra stepių bitės, tai stepinės daugiau neša medų kai stepinis kraštovaizdis, o jei priveistume miškų 90 proc teritorijos, tai galbūt ir patys bitininkai užsimanytų vietines bites laikyti, nes man rodos vietinės taptų daugiau medaus atnešančiomis. Tarybų laikais miškų jau nebebuvo, vietinės nešė mažai medaus, o laukai dideli, todėl labai tiko stepinės bitės. Taigi, norint vietinių bičių, manau reikės bent 90 proc. Lietuvos teritorijos apsodinti miškais ir problema išsispręstų. :)

Trečias kelias yra moksliškas. Tai yra selekcija. Yra tokis bičių mokslininkas Kaune P. Karosas. Jis vienas kiečiausių Lietuvoje. Tai jis moka išsaugoti gryną veislę. Daroma štai kaip:

Pavasarį, kada bitutėms reikia apsiskraidyti, kai jau oras pagerėja, reikia nuspėti kada jos jau skris ir savaitę prieš tai, vieną avilį apdengti juoda plėvele. Tada avilys įšyla, pagalvoja, kad jau laikas skristi laukan ir bitutės išskrenda. Tada kai jos išskrenda į avilį reikia įdėti korių su traninėm akutėm. Motinėlė pridės į tas akutes kiaušinių ir po kurio laiko išsiris tranai būtent tos rasės. Kadangi šis avilys subrandins tranus savaitę anksčiau už visus kitus, tai kai visi aviliai prabus ir motinėlės išskris apsivaisinimui, tai jas apvaisins būtent tos selekcionuojamos rasės tranai. Ir viskas. Procedūra aprašant paprasta, bet kiek supratau tai labai sudėtingai įgyvendinama. Nes reikia nuspėti orą prieš savaitę kada bitutės apsiskraidys. Po to reikia labai tiksliai apskaičiuoti kada išsiris motinos, tranai ir kada vėl jos išskris pasiskraidyti. Be to, tokio varianto turbūt nepavyks padaryti tokiuose aviliuose kokius aprašė Megre. Nes reikia įdėti korius su traninėm akutėm, o tai galima padaryti tik tradiciniame avilyje.

Be to šiame metode labai daug kišamasi į bitučių gyvenimą, taip kad geriau jau paprastai laikyti stepines bitutes.

Taigi, trys variantai, pagal kuriuos galima įgyvendinti bitučių pilkųjų išsaugojimą ir atkūrimą. Rinkitės. :)

Yra dar ir ketvirtas variantas. Žodžiu, kaip jau minėjau, tai yra tas bičių vilkas - P. Karosas. Tai jis yra specialistas ir nebent jis galėtų surasti daugiau kelių, bent jau pasakytų iš kur gauti vietinių motinėlių ir ką daryti. Žodžiu reikia pakalbinti jį šitam projektui. Jis mielai prisidėtų. Tačiau... kiek girdėjau su juo lengviausia subendrauti prie stalo ant kurio stovi butelis.

Kitos išeitys man kolkas nežinomos.

Na, šiaip ar taip, tai projektui įgyvendinti šansų yra. Tik reikia pasirinkti ir pasistengti. Pirmyn. :)

Yra tiesa dar vienas kelias. Bitutes veislines galima auginti Kuršių nerijoje. Ten izoliuotos apylinkės. Ten sako ir anksčiau veisdavo bitutes. Tik reikia pasidomėti situacija. O paskui tiesiog kiek priveista motinėlių, tiek galima kasmet išvežioti po mūsų kaimus. Net nežinau kaip tiek motinėlių priveisti, bet gal yra kažkokios technologijos.

Galbūt dar yra kokių nors kelių apie kuriuos aš nežinau dabar... Visada yra tų išeičių.. :) Sėkmės.
Statyba iš šiaudų briketų (kytkų):
http://blogas.lt/siaudunamai
Laimis
Taryba
 
Pranešimai: 318
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:23

Re: Projektas "Veisk lietuvišką pilką bitutę"!

Standartinė RAmas Tre 2010 12 29, 22:46

Ždanovo paskaitoje girdėjau, kaip rusų bitės Prancūzijos parodojoje paėmė 2 vietą (pirmą faktiškai, nes pirmos niekam nedavė, ir vėl jiems ;).. Esmė tokia, kad tos bitutės neša medų lėtai, jį perdirbdamos.. nes įprastame meduje tų vertingų medžiagų yra 8-12 %, o rusų - 50 %. Taigi jei medų neša tam tikra bičių rūšis lėtai, negausiai, tai kaip tik kitą kartą gali būti ženklas link itin gero kokybiško ir vertingo medaus. Jus svarbu ne kiekybė...
RAmas
 
Pranešimai: 10
Užsiregistravo: Tre 2010 12 29, 20:50
Miestas: busima gimines sodyba

Re: Projektas "Veisk lietuvišką pilką bitutę"!

Standartinė Basta Tre 2010 12 29, 23:38

Kas tiesa, tas tiesa, bet kiekybė irgi naudinga energijai gauti:)
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1181
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Earth


Grįžti į Susieikime!

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 10 svečių

cron