Valdorfo pedagogika

apie ruošimąsi, pradėjimą, gimdymą, auklėjimą ir bendravimą

Moderatorius: Prižiūrėtojai

Valdorfo pedagogika

Standartinė Neringa Pen 2006 07 28, 9:42

Radau gražų straipsniuką Delfyje apie Valdorfo darželį :
http://www.delfi.lt/news/DELFI_for_wome ... id=9908818

Gamtos vaikai

Donata Baniūnienė, Žurnalas "Tavo vaikas"
2006 liepos mėn. 17 d. 10:18


Trejų metų Karolio mama pasiimti iš darželio atvažiavo pusvalandžiu anksčiau negu įprastai. Užlipusi į antrą aukštą sūnų ji pamatė tyliai sėdintį šalia auklėtojos. Berniukas buvo taip į kažką įsijautęs, kad net ir mamos pašauktas nesujudėjo.
Moteris priėjo arčiau. Ir tai, ką pamatė, atėmė žadą: jos mažasis nenuorama siuvinėjo. Su tikru adata ir siūlu. Čia tai bent naujiena! Juk namie iki šiol adatos užkeltos į aukščiausią spintos lentyną - kad, neduokdie, mažiukas nesusižeistų. Turbūt jau supratote, kad šį kartą pasakosime apie Valdorfo darželio ypatumus. Kalbame su Vilniaus lopšelio darželio „Pasaka“ Valdorfo grupės auklėtoja Edita Šarkiene.

Plastmasiniams žaislams - ne!

Užėjus į Valdorfo darželį, pirma, kas krinta į akis, kad nėra įprastų žaislų. Traktorių, barbių, dėlionių. Užtat čia apstu akmenukų, medžio kaladėlių, vilnos kamuolėlių, siūtų ir megztų lėlyčių, kelmų ir medžiagos skiaučių. Sakysit, vargšai vaikai? Anaiptol! Juk pliauska vaiko rankose gali virsti bet kuo - automobilio vairu, kardu, burtų lazdele.

Valdorfo darželyje ne tik žaislai, bet ir visa aplinka natūralių medžiagų. Užuolaidos - iš lino ar šilko, grindys ir baldai - natūralaus medžio, patalynė - irgi ne sintetinė. Kodėl? Jau dešimt metų Valdorfo darželyje dirbanti E.Šarkienė sako, kad iki 21 m., ypač pirmaisiais septyneriais, vystosi žmogaus pojūčiai. Liečiant natūralias gamtos medžiagas, o ne „negyvą plastmasę“, tinkamai lavėja vaiko pojūčiai. O kaip dėl namų žaislų? Juk mažieji mėgsta iš namų atsinešti žaislą, parodyti jį draugams?

„Galima, jei tai ne transformeris ar Supermenas, o mamos siūtas žaisliukas. Arba šeima keliavo ir iš svečios šalies parsivežė suvenyrą - kristalą, kriauklę ar pan.“.

Tiesa, kuriozų pasitaiko. Valdorfo darželyje yra graži tradicija, kai auklėtojos svečiuojasi būsimų pirmokėlių namuose. „Kadangi iš anksto susitariame, šeimos sutvarko namus, garbingoje vietoje stovi daug „valdorfinių“ žaislų: siūtų lėlyčių, medinukų. Viską aprodo, drauge pavartom albumus, bet akivaizdu, kad vaikas kažko nerimsta. Ir tik vėliau įsidrąsinęs atidaro spintą, o ten mama suslėpusi plastmasines mašinas. Skaniai pasijuokiam iš to. Ir visiems, pas kuriuos einame į svečius, siūlome nieko neslėpti. Juk mes, auklėtojos, irgi ne iš kito pasaulio. Nėra taip, kad draudžiame turėti įprastų žaislų“, - pasakoja Edita.

Tarsi viena šeima

„Labas rytas, Rokai“, - ištiesia ranką auklėtoja į darželį atėjusiam pypliukui. Ir būtinai pasižiūri jam į akis. Atrodo, smulkmena, bet labai svarbi: auklėtoja pajaučia, kaip nusiteikęs vaikas, šis jaučiasi laukiamas ir mylimas. Ryte užsimezgęs kontaktas išlieka visą dieną, net jei grupės šurmuly auklėtoja tiesiogiai nebendrauja su vaiku.

Panašių į šį ritualų darželyje pilna: prieš valgį uždegama žvakelė, vaikučiai susikabina rankomis ir padėkoja žemelei už vaišes. Arba einant pietų miego visi draugiškai pakviečia pasakėlę. It burtažodis iš mažų lūpelių: „Pasaka, pasakėle, tu ateik nors minutėlei...“ Tik tada auklėtoja pradeda ją sekti.

Valdorfo grupėse drauge krykštauja ir trimečiai, ir šešiamečiai. Tarsi viena didelė šeima. Teisybė, ikimokyklinukai čia turi daugiau pareigų ir privilegijų: gali nemiegoti dieną, bet padeda auklėtojai, tarkim, išdalyti pietus ar vakarienę.

Martynui jau septyneri ir šie metai - paskutiniai darželyje. Dar ankstų pavasarį jis iš molio nulipdė vazonėlį ir lėkštutę. Per išleistuves berniukas pasodins į vazoną darželyje augančio paparčio atžalėlę ir parsineš namo.

Lieja žvakes ir velia vilną

Tamsiomis žiemos popietėmis vaikai savaitę ar dvi velia vilną. Ne juokai, juk norint nusivelti mažytę kepurėlę reikia šimtus kartų muiluoti vilną, daug kartų trinti, džiovinti, tada vėl trinti. Kepurėlė išdžiūsta, nuvejama virvelė, auklėtoja išsiuvinėja inicialus.

Per Velykas, kai vaikai miega pietų miegučio, juos aplanko Velykė - pabudę mažieji kepurėlėse randa spalvotų putpelių kiaušinių. Valdorfo darželyje puoselėjami ir kiti senieji amatai: vaikai čia audžia, drožinėja, lipdo iš molio, lieja žvakes.

Savo rankų žvakelę namo prieš Vėlines parsinešė ir trimetė Gabrielė. „Degsiu ant močiutės kapelio“, - susikaupusi pareiškė.

Pasak auklėtojos, Valdorfo darželyje nebūna parodų ar viešų koncertų. Taip vaikai išvengia progos konkuruoti, jaustis gabesni ar blogesni už kitus. Kartą per savaitę ateina medžio meistras - visi kartu drožia šaukštus, dubenėlius, druskines, žaisliukus. Neįgudusiai akiai galbūt kraupoka žiūrėti, kaip aštriu peiliuku samtį skobia penkerių metų pipiras.

„Šiandien vaikai vis mažiau mato, kaip dirbama rankomis: sultis spaudžia sulčiaspaudės, morkas skuta virtuvės kombainai. Čia, darželyje, niekas niekur neskuba, todėl pjaustome, tarkuojame, tešlą minkome rankomis. Per priešpiečius visi drauge gaminame maistą: kepame bandeles ar sausainius, tepame sumuštinius“, - pasakoja pašnekovė.

Neskubėkim gyventi

Svarbiausias Valdorfo ikimokyklinės pedagogikos principas - vaikas mokosi ir pasaulį pažįsta mėgdžiodamas. Iki 7 m. svarbiausia ne mokytis skaityti, skaičiuoti ar anglų kalbos, o žaisti ir fantazuoti, kartu su suaugusiaisiais dirbti paprastus buities darbus. Taigi vaikas intelektualiai neskubinamas.

Rytais darželyje visi susiburia į ratą žaisti žaidimų: vaikai dainuoja, žingsniuoja, miklina pirštukus ir kitaip juda. Pasak Valdorfo specialistų, tokie ritminiai žaidimai svarbūs vaiko sveikatai: „Naujagimis turi visus organus, bet jie yra kitokios formos negu suaugusiojo. Iki septynerių metų vystosi organų forma, o nuo tada tik didėja masė ir tūris. Kai vaikas nuolat bijosi ar gąsdinasi, jis sulaiko kvėpavimą, širdutė plaka greitai. Vadinasi, plaučiai ir širdis formuojasi netinkamai. Manome, kad visa, kas pirmais septyneriais gyvenimo metais su vaiku buvo daroma netinkamai, „įsirašo“ į jo besiformuojančius vidaus organus, skeleto sistemą ir ateityje tai neišvengiamai atsilieps jo fizinei sveikatai“, - filosofuoja E.Šarkienė.

Todėl Valdorfo darželiuose svarbu daug ir laisvai judėti. Į lauką mažieji valdorfiukai eina bet kokiu oru. Ir tai nėra tik gražūs žodžiai. Ar lyja, ar sninga, ar šiaip darganota - vaikams nė motais. Čia leidžiama voliotis po šlapius lapus, laipioti medžiais, bent kartą per savaitę darželinukai keliauja į tolimus žygius.

„Svarbu tinkamai apsirengti. Visi turi neperšlampančius drabužėlius. Jei mama pamiršta juos įdėti, iš skrynios ištraukiam atsarginius. Dabar vaikai apskritai per mažai juda - iki darželio juos atveža automobiliu, namie daug kiurkso prie televizoriaus ir kompiuterio“, - sako pašnekovė.

Laisvė, bet ne chaosas

Viena ausimi girdėjusieji apie alternatyvias pedagogikas, Valdorfo irgi, kartais paniekinamai sako: „Ai, ten visiška laisvė... Vaikai daro ką nori“. Anaiptol. Nors Valdorfo pedagogika ir vadinama laisvės pedagogika, tai nereiškia, kad laisvės elgtis blogai.

„Taisyklės pas mus ne mažiau griežtos kaip tradiciniuose darželiuose. Kai reikia, pati sau sakau: vaikas neturi kenkti sau, kitiems ir aplinkai. Dienotvarkė čia labai aiški: vaikai žino, kad kasdien po ryto rato laukia priešpiečiai, paskui - žaidimai lauke, tada - pietūs, miegelis ir taip toliau. Ir savaitės ritmas labai aiškus: pirmadienis - rankdarbių diena, antradienį ateina medžio meistras, trečiadieniais išsiruošiame į žygį.

Tiesa ir mitai

1. Valdorfo darželiuose neįprastai daug atostogų - po savaitę rudenį, pavasarį, žiemą, o vasarą atostogaujama net du mėnesius.

Tiesa. Tokios atostogos yra daugumoje pasaulio Valdorfo vaikų darželių. Kai dirbi su vaikais, sveika kiekvieną sezoną bent savaitę pailsėti. Ir jiems gerai pailsėti nuo šurmulio. Per atostogas auklėtojos važiuoja pasitobulinti į seminarus, konferencijas.

2. Valdorfo darželius mėgsta labiau meniškų profesijų žmonės.

Netiesa. Įvairių profesijų žmonės čia atveda vaikus. Būna, kad kažkuriais metais užplūsta tam tikros profesijos. Vienais metais turėjome daug gydytojų psichiatrų vaikų, dabar ateina daug verslininkų. Galima paaiškinti tuo, kad kažkuris ateina pirmas, jam patinka ir rekomenduoja savo draugams. Viena, ką galiu patvirtinti, kad šį darželį labai mėgsta daugiavaikės šeimos. Užsienio tyrimai rodo, kad trečdalis vaikų Valdorfo darželiuose ir mokyklose yra iš daugiavaikių šeimų. Štai mano grupėje yra dvi šeimos, turinčios penkis vaikus, keturios šeimos turi po keturis vaikus, o po tris vaikus net nesuskaičiuosi...

3. Pakliūti į Valdorfo grupes labai sunku.

Tiesa. Labai trūksta Valdorfo grupių ir pedagogų. „Štai dabar pas mus eilėje laukia 100, o per metus galime priimti 4-8 vaikus. Įdomu, kad neretai Valdorfo darželio auklėtojais tampa patys tėvai. Pamato, kas tai, ir užsinori keisti profesiją“, - sako E.Šarkienė. Norintiesiems atžalas leisti į tokį darželį Vilniuje rengiami kursai.


Faktai:

· Valdorfo pedagogiką įkūrė antroposofinio judėjimo pradininkas austrų filosofas ir mokslininkas Rudolfas Šteineris (186-1925).

· 1919 m. atsidarė pirmoji Valdorfo mokykla Štutgarto (Vokietijos) Valdorfo ir Astorijos cigarečių fabriko darbininkų bei administracijos darbuotojų vaikams.

· Šiandien tarptautinę Valdorfo darželių sąjungą sudaro apie pusantro tūkstančio vaikų darželių 64 pasaulio šalyse.

· Lietuvoje Valdorfo pedagogikos idėjos atgaivintos maždaug prieš penkiolika metų.

· Valdorfo vaikų darželiai veikia Vilniuje, Kaune, Alytuje, Mažeikiuose, Panevėžyje, Kazlų Rūdoje, Šilutėje.

· Iš viso Lietuvoje Valdorfo grupes lanko daugiau kaip pusė tūkstančio darželinukų.
Neringa
Taryba
 
Pranešimai: 95
Užsiregistravo: Pir 2006 06 19, 13:52
Miestas: Vilnius

Standartinė ** Pir 2006 12 11, 20:11

http://www.taskuotamu.lt/

Galvojate, kuo užimti savo vaiką tingiais šeštadieniais? Mąstote apie įvairiausius būrelius? Negalite išsirinkti? O gal jau pradėjote galvoti apie darželį, į kurį norėtumėte leisti savo vaiką?
Tuomet mums pats laikas susipažinti! Mes kuriame privatų Valdorfo darželį ir renkame grupę.
Pradėsime nuo susipažinimo vieni su kitais, bendrų pramogų ir žaidimų, kol galiausiai mūsų pažintis išsirutulios į kažką labai didelio ir svarbaus – idealaus darželio Jūsų vaikui sukūrimą!

Šeštadieniais mes organizuojame Valdorfo popietes tėveliams ir vaikučiams, į kurias kviečiame atvykti ir Jus! Per popietes mes žaidžiame pirštukų žaidimus, sekame pasakas, žaidžiame ir užsiimame pačia įdomiausia bendra veikla: gaminame žaisliukus, kepame bandeles, piešiame, lipdome, švenčiame gimtadienius ir dar daug daug visko darome kartu! O nutaikę laisvą momentą, kol mūsų vaikučiai ramiai sau žaidžia - šnekamės: dalinamės patirtimi, žiniomis ir tiesiog maloniai bendraujame... Atvykite pas mus į svečius su visa šeima, pasipuošę gera nuotaika ir darbiniais rūbais!:)

Valdorfo popietės vyksta adresu Nemenčinės g. 21, Vilniuje (Nemenčinės pl. pradžia; neprivažiavus "Maxima" parduotuvės sukti į dešinę, ties nuoroda "Pasakų g."; 3-ias namas nuo posūkio).
Artimiausias mūsų susitikimas - gruodžio 16 d. (šeštad.), 11:00 val. (...)


Iš svečių knygos
Asta rašė:(...) kol kas šeštadieniais organizuojamos popietės tėvelių su vaikučiais. Jų tikslas - surinkti grupę darželiui. Taip pat susipažinti, supažindinti su pedagoginiais principais. Kai susirinks grupė, atsidarys ir naujas darželis.


daugiau - http://www.taskuotamu.lt/
**
Taryba
 
Pranešimai: 355
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:34

Standartinė Audrė Tre 2006 12 27, 22:04

Mano sūnus antri metai mokosi Valdorfo mokykloje. Joje, kaip ir kiekvienoje mokykloje, yra ir gerų dalykų, ir nelabai...Bet mano sūnui ten tinka.
Audrė
 
Pranešimai: 15
Užsiregistravo: Ant 2006 12 26, 22:35
Miestas: Vilnius

Standartinė ** Pir 2007 02 19, 23:07

Kiekvieno mėnesio paskutinį trečiadienį Vilniaus Valdorfo
klasių mokytojai kviečia tėvus
ir visus besidominčius į


pokalbius apie
VALDORFO PEDAGOGIKĄ


Pokalbiai vyks:
vasario 28 d.,
kovo 28 d.,
balandžio 26 d. 19 val.Mokyklos adresas: Geležinio Vilko g. 21
tel.: 2137041, 2137044,
Mob. tel. 8 685 87585

Info iš http://www.ateitiesmokykla.lt/forumas/v ... highlight=
**
Taryba
 
Pranešimai: 355
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:34


Grįžti į Vaikai

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias

cron