Puslapis 11

Šaltinis

StandartinėParašytas: Tre 2006 12 27, 16:49
aldute
Sodyboje labai reikia tyro vandens: šulnio, šaltinio. Kaip tą dalyką išspręsti? Kur kasti šulnį?

Laimiau, kartą tu rašei, jog vykdomas eksperimentas: devynios drebulės susodintos ratu, toj vietoj po devynių metų ištrykš šaltinis. Gal žinai kaip ten sekasi?

StandartinėParašytas: Ant 2007 01 02, 15:13
Laimis
Dar apie šaltinį... čia mano teoriniai pamąstymai...

1. Reikia susirasti atitinkamą vietą. Žinia, kad po žeme teka vanduo. Kai kur jis giliai teka, o kai kur jis teka beveik paviršiuje. Kai kur susidaro tokios sąlygos, kad vanduo išvis išlenda į paviršių ir teka šaltinėlis. Taigi, reikia susirasti tokią vietą, kur yra panašios sąlygos šaltiniui ištrykšti.

Tokią vietą galima susirasti su virgulėmis arba karklo šakele. Nuo seno karklo šakelę naudojo šuliniams rasti, vandeniui rasti.

2. Reikia šiek tiek "padėti" šaltiniui išsiveržti. Šiaip natūraliai šaltinis išsiveržia ten, kur jis nori, kur susidaro sąlygos, tačiau norint, kad tavo sklype atsirastų šaltinėlis, tai reikia pačiam sudaryti tas sąlygas. Kaip sudaryti tas sąlygas?

a) reikia apsodinti tą vietą drebulėmis. Ant drebulių šaknų gyvena grybai, kurie labai gerai siurbia vandenį. Anksčiau mus mokė, kad tai šaknys siurbia, dabar moko, kad tai grybai ant šaknų sėdi ir siurbia šimtą kartų stipriau, nei šaknys. Taigi, tie grybai ir kelia vandenį į viršų ir sudaro sąlygas vandeniui prasimušti pro žemės sluoksnį į paviršių.

b) būtinai reikia akmens. Jei pasodinsime tik drebules, tai ta vieta tik pažliugs ir viskas. Nes grybai ir kiti mikrogyvūnėliai bus ant visų šaknų. Reiškia ne tik ten kur turi ištekėt šaltinėlis, bet ir aplink drebules kitoj kamienų pusėj. Žodžiu viskas aplink drebules pažliugs ir gausis ne šaltinėlis, o bala, šlapžemė... O reikia sukoncentruoti tą vandenį į vieną vietą, kad jis pradėtų tekėti. Tam dedamas akmuo. Akmenį saulė įšildo, o naktį jis dar ilgai būna šiltas. Todėl po akmeniu arba šalia jo iš oro susikondensuoja drėgmė. Šalia akmenų visada būna šlapia - išsiskiria šiek tiek vandens. Taigi, kai padėsim akmenį, tai ten vis bus šiek tiek drėgmės. Vieta bus palankesnė grybams ir kitiems mikrogyvūnams, o drebulė savo šaknis irgi lenks būtent ten, kur akmuo, kur yra šiek tiek vandens. Taigi, drebulės šaknys links link akmens, po žeme. Taip ir augs. Ir visą savo siurbimo jėgą koncentruos į tą vietą, kur akmuo.

Va, po kažkiek laiko, jei palankios sąlygos susikurs, jei užtenkamas kiekis vandens ten, tai pradės ten tekėt upeliukas. Labai nesmarkia srovele, bet pradės.

p.s. Dar apie akmenis... yra tokiu bandymų, kad sustato iš akmenų krūvą ir sukrauna ją šiltnamyje (t.y. po stiklu pakiša). Jei akmenų pakanka, jei krūva didelė, tai išsiskiria labai daug vandens, kad net pradeda tekėt šiek tiek. Norvegijoj man rodos tokie bandymai buvo... Aš esu apie juos girdėjęs. Reikės susirast konkretesnį šaltinį. :)

Sėkmės..Laimis