Puslapis 11

Agrastai

StandartinėParašytas: Šeš 2006 08 05, 11:43
**
Kas yra agrastų valktis, kodėl jis susidaro? Ką daryt, kad jo neatsirastų? Gal galėtumėt parekomenduot kokių priemonių natūralių, kaip jį panaikint?..

Pastebėjau (hmm ?), kad jo daugiau ant šakelių, kurios yra ne tokios matomos, pvz. pasislėpusios žolėje, labiau pavėsyje, sunkiau prieinamos.. Bet nesu tikra. Gal agrastai mėgsta saulės šviesą ir.. dėmesį?.. :roll: bet kitur krūmas, nors ir atviroje vietoje, saulėje, bet apsitraukęs. O kur uogos ne visos apsitraukusios, bet tik kai kurios turi valktį ir tik truputį, tai jo daugiau ne tokiose matomose vietose.. taigi, kas yra agrastų valktis ir kodėl jis atsiranda?

StandartinėParašytas: Šeš 2006 08 05, 12:52
Basta
Nežinau :)
Žmonės sako, kad tai liga. Gal nuo rūgštaus lietaus?
Nes prieš kelias dienas valgiau kopose aviečių, raudonųjų serbentų ir agrastų - o jie buvo su valktimi. Bet kokie skanūs :!: :!: :!: Saldūs saldūs, bet mažiukai, užtat odelė minkšta ir galima buvo valgyti su ja :) .

StandartinėParašytas: Šeš 2006 08 05, 22:02
**
na, šį tą radau..

(...) Jei agrastų krūmų lapus, o vėliau ir uogas aptraukė iš pradžių baltas, vėliau juodas aksominis sluoksnis, tai vadinamoji agrastų valktis, kurią sukelia agrastinis valkčiagrybis. Grybas laikomas išoriniu parazitu. Jis gyvena ant lapų bei vaisių ir tam tikromis išaugomis siurbia maistą iš augalo audinių. Tokie grybai ypač veisiasi drėgnu oru ir kai krūmai auga uždaroje vietoje. Liga kenkia agrastams ir jų uogoms, bet žmogui šis grybas nepavojingas.

Kadangi grybas žiemoja ant ūglių viršūnėlių, žiemą reikia patrumpinti ūglius maždaug 5 cm ir nukirptus galiukus sudeginti. Jei grybas nėra labai išplitęs, kitais metais infekcijos galima išvengti. Jei ši priemonė nepadeda, rekomenduojama augalus apdoroti specialiais sieros preparatais. (...) t.t. Prieš keletą metų buvo išvestos valkčiai atsparios agrastų veislės, kurias reikėtų rinktis naujai sodinant agrastus. Tai: 'Rokula', 'Remarka', 'Invicta', 'Rolonda', 'Reflamba', 'Larell', 'Mucurines' ir 'Malahit'.

Vos tik agrastams susirgus miltlige, jokiu būdu nereikia jų rauti, jei tik jie iki šiol gerai augo ir derėjo.

Valktis gali pulti ir juoduosius serbentus. Jau yra išvesta šiai ligai atsparių veislių: 'Titania', 'Ometa', 'Fertoder 1', 'Leandra' ir 'Ben Lommend'.

http://www.ve.lt/?rub=1065924828&data=2 ... 1085759278

tai va taip, kol kas tiek. :roll:

StandartinėParašytas: Šeš 2006 08 05, 23:28
Basta
Na nežinau, jei valktis praktiškai nekenkia, tai kam dėl to jaudintis?:)

StandartinėParašytas: Šeš 2006 08 05, 23:35
**
krūmas nėra sveikas, stovi toks pilkas apmusijęs, valgyt nepatogu, kaip džiovint tokius agrastus, pvz. :) Ne, negerai, kai visas krūmas apsivilkęs. neturėtų taip, manau, būt :mushroom:

beje, ir tam straipsny parašyta - kenkia agrastams ir uogoms :) ;)

StandartinėParašytas: Sek 2006 08 06, 0:02
Laimis
:pooh:

Ė, klausykite, o galbūt niekas netyrė to grybo maistinių savybių? Gal kaip visada automatiškai visi grybai priskiriami prie parazitų ir taškas, o paskui pasirodys, kad ta valktis yra delikatesas ir priedo 75 procentais pralenkia pačią agrasto uogą savo maistinėmis savybėmis. :grybas:

Reikia pabandyti ištirti valkties poveikį žmogaus organizmui. :aura:

Prisiminkite, kad ir sūrį su pelėsiu. Šiaip pelėsis laikomas blogu, ir viskas kas supelyję - šlamštas, o užtat sūris su pelėsiu - jėga. :)

StandartinėParašytas: Sek 2006 08 06, 14:47
Basta
šiaip agrastai, atrodo, yra nelietuviškas augalas? gal kas tiksliai žino?

Atlase K. K. Vilkonio "Lietuvos žaliasis rūbas" parašyta, kad auga mišriuose miškuose, krūmuotuose šlaituose. Kaip sakiau, mačiau ir pajūry kopose. Pažymėtas kaip auginamas, bet radau, kad kilęs iš Europos.


Kaip gydyti.

Gal ir negerai ta valktis, paskui, sako, uogų mažėja, jos pačios mažėja..
Taigi. Mano močiutė taip išgydė valktį:
tik nutirpus ar dar nespėjus nutirpti sniegui pavasarį apibarstė gal kokiu kilogramu natūralaus medžio pelenų agrastą ir praėjo valktis, šiais metais nebėr.

Šitaip ir serbentus geltonuosius "išgydė", kuriems lapai buvo nukritę, nudžiūvę.

Kaimynas nežinojo, ką daryt, ir jo augalai pasimiro, o mūsų, vat, sveiki.
Gal ir graužia pelenukai, bet dėl gyvybės kartais reek.

Žuodžiu, daba tik reek išsiaiškint, nuo ko ta valktis užsivelka.