Vabalai (žygiai)

nuo mažiausių iki didžiausių gyvūnų

Moderatorius: Prižiūrėtojai

Vabalai (žygiai)

Standartinė Laimis Šeš 2006 07 29, 3:08

Paveikslėlis

Šiandien savo žemėj mačiau žygį. Tik nemačiau ką jis daro. Nesusekiau. Tiesiog praėjo keliu. Todėl nieko papasakoti negaliu. Žinau, kad tai dideli vabzdžiai, ir daugelis rūšių yra plėšrūs - ėda kitus vabzdžius ir lervas, kurie (-ios) graužia medelius. Taigi, žygiu džiaugiuos. :)
Statyba iš šiaudų briketų (kytkų):
http://blogas.lt/siaudunamai
Laimis
Taryba
 
Pranešimai: 318
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:23

Standartinė Laimis Ant 2006 09 26, 9:57

Vėl mačiau žygį. Šiaip kiek matau, tai jie vis tokie pikti, lekia nuo žmogaus kuo toliau, užsiėmę savo reikalais, nesiduoda paimami į rankas... Šį kartą bandžiau paglostyti. Pirštą pridėjau prie nugaros, tai baisiai nepatenkintas žygis, suka nugarą tolyn, užima kovinę poziciją ir vis sako: "tf, tf, tf". Tai vienas iš nedaugelio vabzdžių, kuris moka "kalbėti", leidžia garsus.
Statyba iš šiaudų briketų (kytkų):
http://blogas.lt/siaudunamai
Laimis
Taryba
 
Pranešimai: 318
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:23

Standartinė Laimis Tre 2007 06 27, 10:26

Alkoholizmas tarp karkvabalių

Ir kas galėtų patikėti, kad ši problema egzistuoja ir tarp šių vabalų, liaudiškai karkvabaliais vadinamų. Paprastieji grambuoliai (Melolontha melolontha) pradeda skraidyti maždaug gegužės pradžioj (angl. kartais vadinami May bug). Iš pradžių prieblandoje išgirsi burzgiančius ir dūzgiančius patinus, o po savaitės prisijungia ir patelės, kurios, tiesa, daug mieliau ilsisi tarp augalų lapijos ir kaupia jėgas svarbiausiam gyvenimo momentui.

Paveikslėlis

Tiek dėl suaugėlių pomėgio graužti (angl. Cockchafer: cock - patinas, chafer - graužti) įvairių medžių ir krūmų lapus, tiek dėl lervų, gyvenančių dirvoje ir darančių gana didelę žalą įvairių žolinių kultūrų bei javų pasėliams (nugraužia šaknis), šie vabalai laikomi miško ir žemės ūkio kenkėjais. Tiesa, šiuo metu Lietuvoje ir Europoje jau ne tokie gausūs, be to, dėl ilgos generacijos trukmės jų masiniai antplūdžiai pasikartoja kas 4-5 metus.
Tiesa, turi jie ir patys problemų: lervos kartais vadinamos kovų kirminais (angl. rookworms), nes šie labai juos mėgsta, o XIX a. Prancūzijoj net ir sriubą iš grambuolių virdavo. Kai tokia gyvenimo pabaiga nusimato, tai gali ir žalingi įpročiai atsirasti... Taigi iš kur atsirado alkoholizmas?

Paveikslėlis

O viskas, pasirodo, dėl antenų, kurios turi po septynias (patinų) arba šešias (patelių) plokšteles, todėl dar vadinamos plokštelinėmis (flabellate). Tai uoslės ir lytėjimo organai. Eksperimentų metu nustatyta, kad patinai reaguoja į žalių lapų lakias medžiagas (būtent alkoholius, biocheminiais terminais šnekant), kurios išsiskiria patelėms pažeidus (mintant) augalų audinius. Šios medžiagos padeda patinams susirasti pateles, todėl vadinamos kairomonais (medžiagos, kurias išskiria vienos rūšies organizmai ir yra naudingos kitos rūšies organizmams). O gal tiesiog, liaudiškai šnekant, susirenka "prie alaus bokalo vyrukai pasėdėti" :) Taip ir svaiginasi tas kelias savaites, kol patelių išskiriamo feromono (toluchinono) paveikti leidžiasi į paskutinį savo gyvenimo nuotykį...

Šaltinis: http://natural-in-nature.blogspot.com/2 ... abali.html
Statyba iš šiaudų briketų (kytkų):
http://blogas.lt/siaudunamai
Laimis
Taryba
 
Pranešimai: 318
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:23

Standartinė ** Tre 2007 07 11, 13:13

Sveiki,

Danielis Quinnas knygoje "B istorija" aprašė labai man įdomų atvejį. Ten rašoma apie numirusį peliuką. Peliuko lavoną ten dorojo vabalas. Jis pasikasdavo po peliuko kūnu, aukštienlinkas įsiremdavo kojomis ir taip galėdavo pajudinti, "panešti" peliuką. Knygoje aprašomas vabalas peliuką nutempė į nuošalią vietelę, o paskui ėmė jį užkasinėti. Užkasęs jį vabalas prideda ten savo kiaušinėlių ir jie ten vystosi. Jei toks vabalas neranda peliuko lavono ir nesutvarko, tai dar tvarkančių atsiranda. Atskrenda musės. Jos irgi deda kiaušinėlius į lavoną ir paskui atsiranda kirmėlytės, kurios ir suėda lavonėlį. Gamtoje vyksta savotiška kova tarp šių dviejų gyvūnėlių - kas spės greičiau, tas ir dauginsis, tas gaus ko ėsti... Jei nespėja lavono pakišti po žeme vabalas, tai jį sudoroja musės. Tokia yra natūrali gamtinė laidojimo sistema. :)

Kai perskaičiau šią istoriją, tai maždaug po savaitės mano sodyboje įvyko panašus dalykas. Teisingiau šie dalykai gamtoje vyksta nuolatos, tačiau mes jų nepastebime, o gavęs informacijos aš ėmiau pastebėti tai.

Pas mus ant keliuko radom negyvą varlę. Aš iš karto nutariau patyrinėti. Ogi žiūrau - vabalas knisasi aplink tą kūnelį. Jis rausiasi po kūnu, kiek išrausia žemės, tai ja apkasa šiek tiek kūno, stengiasi į išraustą duobę įkišti kūną. Ir nors varlė už vabalą yra daug didesnė, tačiau atsigulęs po juo vabalas savo kojomis sugeba dalį varlės pakelti. Vieną kartą jis taip juokingai kilnojo tą varlę, kad rodės ji gyva ir bando šokti breiką.

Vabalas be perstojo prie varlės darbavosi ir į nieką nekreipė jokio dėmesio. Jis buvo labai susikoncentravęs. Turbūt labai skubėjo užkasti lavoną, kad musės nespėtų. O musės tikrai atskrido. Atskrido gal 5-6 rūšys musių: labai mažytės, kiek didesnės, dar didesnės, paskui tos su žaliais blizgančiais užpakaliais ir viena atskrido didelė mėlyna. Ta didelė visas nuvaikydavo. Ir puldavo mažesnes, nuo savo grobio varydavo. Bet paskui pastebėjau, kad tos mažesnės irgi ne ką švelnesnės. Jos irgi stengės savo kitas konkurentes nustumt. Tik vabalas sau ramiai rausinėjosi ir į nieką dėmesio nekreipė.

Pastebėjau, kad ant vabalo dar laksto 4 maži vabzdžiukai. Turbūt ten erkutės kažkokios. Jos visaip stengėsi nenukristi nuo vabalo. Nors tas apsiversdavo, įlįsdavo po žeme, stipriai judėjo, trynėsi, tačiau tos mažos erkutės taip pat balansavo ant jo kūno ir stengėsi nenukristi. Jei nukrisdavo, tai pasivydavo ir vėl ant vabalo kūno buvo jos keturios. Jos turbūt gyvena ant to vabalo kūno. O vabalas į jas nekreipė jokio dėmesio.

Aš pakrapsčiau žemę šalia tos varlės. Na, ten suplūkta žemė, automobilių ir kojų sutrombuota. Pirštu sunku prakrapštyti, tai galvojau, kad vargu ar tam vabalui pavyks. Bet vabalas labai atkaklus. Kol stebėjau užkasė trečdalį kūno. Visą varliuką užkasė maždaug per parą laiko. Aš vis ateidavau, pasižiūrėdavau. Musės vis atskrisdavo, o vabalas vis rausė.

Po paros toje vietoje liko tik šviežias kauburėlis žemių. Kūnelio visai neliko. Natūraliai palaidotas. Vėliau išsiaiškinau, kad tas vabalas yra maitvabalis. Štai kaip jis atrodė.

Paveikslėlis

http://www.zin.ru/animalia/Coleoptera/i ... ecves1.jpg

Laimis Žmuida

------------------------------------------------------------------------------
Šis laiškas paimtas iš meileserdve@yahoogroups.com konferencijos.
Perskaityti visus laiškus arba prisijungti prie konferencijos galite čia:
http://groups.yahoo.com/group/Meileserdve
**
Taryba
 
Pranešimai: 355
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:34


Grįžti į Gyviai

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias

cron