Ežiai

nuo mažiausių iki didžiausių gyvūnų

Moderatorius: Prižiūrėtojai

Ežiai

Standartinė Basta Tre 2006 07 05, 22:10

...pasirodo, ėda šliužus, kurie ėda uogas ;) ...
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1181
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Earth

Standartinė saulius Ket 2006 07 06, 19:57

Ežys valgo labai daug ką- vabzdžius, sliekus, moliuskus, varles, peles. Suradęs ant žemės perinčių paukščių lizdą suvalgo kiaušinius ar mažus paukščiukus. Jis vabzdžiaėdis, giminingas šikšnosparniams, kurmiams ir kirstukams, o vabzdžiaėdžiai garsėja savo dideliu rajumu, mat jų labai greita medžiagų apykaita. Nevalgo ežys obuolių ir grybų, kaip piešiama vaikiškose knygelėse ir multikuose. Tik nepagalvokit, kad ežys blogas, jei visus sutiktus suėda. Tokį jį gamta sukūrė, reiškia geras, pats geriausias.
saulius
 
Pranešimai: 37
Užsiregistravo: Tre 2006 06 21, 22:05

Standartinė Basta Ket 2006 07 06, 23:42

:lol: :D

...o aš girdėjau, kad visgi ėda obuolius... :roll:
tačiau jis tikrai nešioja juos ant spyglių, ar ne? :D


Paveikslėlis


Paveikslėlis


Paveikslėlis
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1181
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Earth

Standartinė Bubastė Ket 2006 07 13, 18:22

skaičiau, kad ežių pora dažnai įsirengia sau lizdą, tankioje gyvatvorėje ir ten atsiveda ežiukus ir taipogi žiemoja krūmų šabakštyne tarp nukritusių lapų...
taigi žalioji tvora gali būti daug kuo naudinga :lol:
Bubastė
 
Pranešimai: 46
Užsiregistravo: Tre 2006 06 21, 9:37
Miestas: Vilnius

Standartinė Laimis Pen 2006 07 14, 14:20

Ežiniai
Erinaceidae

Stamboki vabzdžiaėdžiai. Dauguma dygliuoti, geba susisukti į kamuolį. Snukutis šnipelio formos, akys ir ausys nemažos.

Paplitę Afrikoje ir Euroazijoje (į šiaurę iki tundros). Negyvena Ceilone, Japonijoje ir Madagaskare. Iš viso 15 rūšių. TSRS 7 rūšys. Lietuvoje 1 (gali būti 2) rūšis.

Baltakrūtis ežys
Erinaceus concolor Martin, 1838
Восточноевропейский еж, белогрудый еж (rus.)
East European hedgehog (angl.)

Paplitimas. Baltakrūtis ežys gyvena Vakarų Europos pietryčių srityse ir TSRS europinėje dalyje nuo Pabaltijo, Baltarusijos, Kostromos ir Kirovo į Pietus iki Krymo, Kaukazo, Irano, Turkijos. Paskutiniais dešimtmečiais aptinkamas ir Europos vakarinėse bei šiaurės vakarų srityse.

Bilogija. Intensyvi žemdirbystė pakeitė natūralias ežiū gyvenamąsias vietas. Dabar jie dažnai įsikuria žmogaus kaiminystėje: prie fermų ir javų trobesių, daržinėse, soduose, daržuose, gyvenvietėse, kur daug krūmų, medžių (65,7 proc. stebėtų ežių). Aptinkami ir natūraliuose miškuose, pievose ir kt. (23,5 proc.). Retesni kultūrinėse ganyklose, dirbamuose laukuose (2,4 proc.). Vengia užpelkėjusių vietų ir didelių miškų masyvų.

Savo gyvenamojoje teritorijoje ežiai įsirengia vasarinius ir žieminius guolius. Vasariniams guoliams panaudoja dirvos įdubimus po aukšta žole. Sodybose lizdus pasidaro prie vaiskrūmių, krūmų ir gyvatvorių, tarp žolių ir kitose saugiose vietose. Guolis iš viršaus būna apgaubtas sausų žolių, o vidus išklotas žole ir lapais. Žiemoja paprastai daržinėse po šienu ar lentomis, malkinėse, sode sausų lapų krūvose, šiaudų kūgiuose, miško bruzgynuose, darželiuose po pridengtais gėlių krūmais, gyvatvorėse, komposto krūvose ir kt.

Žieminis lizdas būna gana didelis, suneštas iš sausų žolių. Kartais žiemojimui išsikasa negilų urvą, kurio gale įsirengia lizdą.

Ežys gana sėslus. Suaugęs žvėrelis toje pačioje vietoje paprastai išgyvena keletą metų. Aktyviausi būna temstant ir naktį iki 2-3 val. Iki rudens ežiai labai nutunka. Tada riebalai sudaro maždaug 25% kūno masės. Spalio pabaigoje ar lapkričio pradžioje ežiai užmiega žiemos miegu. Tada jų kūno temperatūra nukrinta iki 5-6 laipsnių Celsijaus. Nubunda kovo-balandžio mėn., kai nutirpsta sniegas ir oras sušyla iki 12-13 laipsnių.

Pavasarį ežiai būna labai aktyvūs ne tik vakare ir naktį, bet ir dieną, ypač kai poruojasi. Tada patinai gali nubėgti daugiau kaip 3 km.

Ežys minta įvairiais bestuburiais ir smulkiais stuburiniais gyvūnais – drugių lervomis, vabalais (trumpasparniais, žygiais, mėšlavabaliais, sprakšiais, maitėdžiais), sliekais, moliuskais, varlėmis, rupūžėmis, driežais ir net gyvatėmis. Klaidingai manoma, kad gyvatės nuodai ežio neveikia. Ežys išvengia gyvatės nuodų vikrumu. Kartais ežys suėda ant žemės perinčių paukščių kiaušinius ir jauniklius bei graužikų jauniklius.

Ežiai poruojasi kovo – balandžio mėn. Nėštumas trunka 6-7 savaitės. Per veisimosi sezoną veda 1-2 jauniklių vadas. Vadoje būna 1-9 (dažniausiai 3-5) jaunikliai. Patelės su jaunikliais lizduose paprastai aptinkamos birželio mėn. Šienaujant žolę. Nušienavus patelės vaikus perneša į kitą vitą.

Jaunikliai praregi po 14-18 dienų. Jauniklius patelė žindo apie 40 dienų. Vieno ar pusantro mėn. Amžiaus jaunikliai lizdą palieka ir vaikšto kartu su patele. Lytiškai subręsta 10-12 mėn. Nelaisvėje išgyvena iki 8-10 metų.

Juos medžioja apuokas, lapė, barsukas. Plėšrūnai ežį suėda su spygliais. Visose šalyse po automobilių ratais žūva šimtai tūkstančių ežių. Vakarais lėtai vėstantis asfaltas privilioja gausybę vabzdžių, kuriuos medžiodami prie kelių traukia ir ežiai.Nors ežiai turi gerą klausą ir jaučiamašinų keliamą vibraciją, bet susiformavusi pasyvi gynyba (susisukant į kamuolį) jų neapsaugo nuo žuvimo.

Kartais ežys laikomas namie. Tai blogas įprotis. Ežys girdomas pienu. Tiesa, ežys pieną geria, bet nustatyta, kad šis maisto produktas jam netinkamas ir net kenksmingas. Gyvendamas laisvėje šis gyvūnas karvės pieno negauna, todėl organizmas prie jo neprisitaikęs.

Šaltinis: „Lietuvos Fauna. Žinduoliai“. 1988.
Statyba iš šiaudų briketų (kytkų):
http://blogas.lt/siaudunamai
Laimis
Taryba
 
Pranešimai: 318
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:23

Standartinė Basta Ant 2006 10 31, 22:03

Štai ką radau Optima linija kalendoriuje 2006 metų ;) spalio 5 dienos lapelyje.

Kam ežiui obuoliai?

[...]O obuoliai jiems reikalingi išimtinai dėl higienos. Reikalas tas, kad keliaudami po mišką ir dygliais užsikabindami už žolės ir šakelių, ežiai prisirenka daugybę vabzdžių parazitų, kurių įkandimai sukelia baisų niežulį. Kad atsikratytų šių kankintojų, ežiai prisismeigia ant savo dyglių obuolių, kurių rūgščios sultys sunaikina ir blusas, ir erkes.
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1181
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Earth


Grįžti į Gyviai

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių

cron