Puslapis 11

Sliekai

StandartinėParašytas: Pen 2006 09 01, 18:27
...
Sliekai ryja organinių liekanų ir žemės mišinį, kuris, perėjęs pro virškinamąjį traktą, susimaišo ir tampa idealia terpe bei maistu dirvos mikroorganizmams, ypač tiems, kurie iš nuokritų gamina humusą.

1 ha miško per metus sliekai pro savo žarnyną pravaro iki 500 tonų dirvos. Joje po to atsiranda 5kartus daugiau azoto, 7kartus - fosforo, 11 kartų - kalio tirpių junginių.

Beto sliekų išmatos labai pagerina dirvos struktūrą, o palikti urveliai, atrodo, tam ir skirti, kad i dirvą patektų taip reikalingas jos gyventojams ir augalų šaknims deguonis.

Paimta iš: E. Lekevičiaus, E. Motiejūnienės, V.Šergždaitės knygos - "Ekologijos pagrindai 10 kl." pasirodo vis dėlto mokykloj suteikia kažkokių ir naudingų žinių :)

StandartinėParašytas: Pen 2006 09 01, 19:09
Laimis
Pas mus žemėje sliekų labai mažai. Didžioji žemės dalis labai smėlinga. O ten kur žemė kiek juodesnė, tai sliekų po kiekviena šieno krūvele yra. Priedo man rodos, kad sliekams nelabai patinka rūgštinga žemė, nes mūsų vietinėje "pelkutėje" nors žemė ir labai juoda, tačiau sliekų mažoka. Reikės į daržą specialiai jų atsinešti iš miško ir uždengti žemę virš jų lapais, kad jiems patogu būtų. Ir kad jie paskui mano augalams prigamintų tų visokių reikiamų medžiagų. :)

StandartinėParašytas: Šeš 2006 09 02, 13:38
...
Man čia pasirodė, ar tu tikrai katik begalę kliučių susikūrei savo sliekam?:) Jei norėsi sliekams bus gerai ir paprastoj mūsų žemėj, mintys juk GYVOS :) Žinoma gerai bus jei atsineši jų daugiau, ir jie adaptuosis prie belekokios Žemės jei tu tik noresi :wink:

Specialių jutimo organų sliekas neturi, bet jautriomis odos ląstelėmis jaučia prisilietimą prie odos, skiria šviesą ir tamsą.
MKozlovas "biologijos vadovėlis 8 kl."


Man trauma buvo vaikystėj kai matydavau slieką veriamą ant kabliuko ir poto sušeriamą žuvim.. Baisu. :x Jei kas žvejoja, būkit geri nenaudokit sliekų kaip masalo, jie juk jaučia skausmą :!: panaudokit ką nors kitą, prikurta dabar visokiausių spiningų, pašarų ar kokio ten bieso, tad palikit sliekus ramybėj.

Nors žvejyba - taip pat nėra vienas iš geriausių užsiėmimų pasaulyje. Bet čia gal atskiros temos reiktų.

StandartinėParašytas: Tre 2006 11 15, 17:17
Toltik
Sliekų yra daug rūšių (jei tiksliai pamenu tai Lietuvoj aptikta apie 100 skirtingų rūšių). Vieniems patinka rūgšti miško dirva iš spyglių ir lapų puvenų, kitiems pūvanti pievos žolė, tretiems net l. rūgščios aukštapelkės patinka ir t.t. Bet visi jie prisitaiko prie pastovaus maisto jų apgyvendintoj aplinkoj (beje jaunas ką tik iš kokono išsiritęs sliekas prisitaiko labai greit :) ). Kad sliekai gamintų humusą augalams, jie turi gauti maisto - rudeninių lapų, žolių, vaisių, trūnijančių augalų šaknų, maisto atliekų ir kitos pūvančios organikos, jei jos nebus tai sliekai derlingumo nepakels ir spaudžiami bado iškeliaus į dosnesnius plotus :).
Taigi vešti į lysvę maistą sliekams visai protinga investicija į būsimą derlių :).
Sliekų galima įleisti ir į gėlių vazonėlius, šaknų jie neėda - tik pūvančias. O karts nuo karto išpilamos ant vazonėlio žemės kavos ar arbatos tirščių atliekos puikus maistas sliekams, dar galima kokį obuoliuko graužtą įmesti, jei baiminamasi vaisinių musyčiu - viską užpilti medžio pjuvenom (pjuvenos taip pat sliekų maistas). Augaliukai turėtų nuostabiai augti, tik reik nepamiršti ir vis palaistyti žemę ir maistą :), sliekai nepakenčia sausros. Gali net žūti jei bus pamiršti savaitei kitai, dėl šios priežasties sausringais metais jokio slieko žvejai ( :x )nesuranda kapstydami net derlingus paežeriu miškų juodžemius - sliekai isirausia giliau, ne kuriais duomenimis iki 70 cm, as tai manau kad ir giliau jei reik isikapsto.

Sliekai yra vienalyčiai (kaip ir sraigės), bet tam kad apsivaisintų vistiek reik dviejų sliekų (meilės poreikis :) ), po to sliekai deda kokonus į dirvą ir iš jų ritasi sliekiukai, kai kurių rūšių po vieną, kitų po 2-3 iš vieno kokono.
Sliekai turi virškinimo fermentus ir mikroorganizmus gyvenančius jų virškinimo trakte, jais ir praturtina dirvą savo kelionių metu. Yra nuomonių, kad didžiają jų maisto dalį sudaro mažesni mikroorganizmai, tai kaip ir plėšrūnas gaunasi sliekas, tikras medžiotojas - panašiai kaip banginis.

StandartinėParašytas: Ket 2006 11 16, 19:08
Basta
Che.. :)
Na mes kai ėmėm iš dirvos gėlėms žemę, tai vėliau prisiveisė sliekų, matyt, išsirito :) Tai gėlės pradėjo vysti, joms nepatiko :) Nes, matyt, vazonai per maži ir šaknys nuolat judinamos...

StandartinėParašytas: Pir 2006 11 20, 11:17
Toltik
Su vazonėliais tai man iš vis beveik mistika :), kuo mažesnis žemės gabaliukas tuo sudėtingiau jame sukurti pilnavertę ekologinę sistemą. Dėl gėlių vytimo ryšium su vazonėlyje besidarbuojančiais sliekais tai visko gali būti. Aš tai paaiškinčiau paprastai: sliekai rausia urvelius ir taip padidina vazonėlio žemės aeraciją, t.y. ventiliaciją :). Gamtoje tai viskas tvarkoj, dirva vėsi oras šiltesnis ir iškrenta dirvoj vidinė rasa ant sliekų urvelių sienelių, bet kambaryje tai vazonėlio temperatūra nuo kambario oro temperatūros skiriasi labai mažai arba visai nesiskiria, todėl vidinė rasa nekrenta :(, o atvirkščiai, drėgna vazonėlio žemė atiduoda sausam kambario orui drėgmę. Kuo daugiau urvelių visokių tuo geriau augalas kvėpuoja, bet tuo greičiau ir drėgmė pasišalina iš vazonėlio :(. Tai turbūt reiktų dažniau laistyti, arba įrengti savaiminį "pasilaistymo" mechanizmą. Tarkim tokį kaip naminiams gyvunėliams: apverstas bulelis, iš kurio nusekus vandens lygiui vazonėlio lėkštutėj jis savaime pasipildo, taip augalas galėtų pastoviai pasisiurbti vandens. Bet čia vėlgi kyla pavojus perpūdyti augaliuką, jeigu žemė vazonėlyje artima durpei, tai ji kaip mat visa permirks iki pat viršaus, nes labai jau ta durpė hidroskopiška ir sėkmingai pūdys nemėgstančius nuolat šlapti augaliukus. Taip aš supūdinau pupeles nedidukam vazonėlyje, nes nuolat pripildinėjau vandens į lėkštutę, galvodamas kad augaliukas pasiims kiek jam reikia, o kai po poros savaitėlių atidžiau pasižiūrėjau į žemės paviršių, tai žių gi ten viskas permirkę, net žvilga :(. Matyt dar ir žemė nelabai tinkama buvo (parduotuvinis durpės substratas gėlėms).
Bet vistiek reik džiaugtis, nes patirtis praktinė :) :)

StandartinėParašytas: Ant 2006 11 21, 11:05
Neringa
Gerai būtų biologijos vadovėlių namuose turėti ir prisiminti bent tai, kas buvo mokintasi mokykloje.

Na bet du gerus klausimus čia užduosiu:
1. Vistik kastuvas sodyboje yra neišvengiamas dalykas, o sliekelių sužeidimas irgi. Ką daryti, kad tai kuo mažiau atsitiktų? Gal pabelsti į žemę tris kartus ir paprašyt kad pasitraukų? :)
2. Būna toki stori ir ilgi sliekai. Ar čia tokia sliekų rūšis ar čia seni sliekai? Juokingai klausiu, ane? Iš esmės man įdomu, kiek gyvena sliekai ir kaip atpažinti koks slieko amžius :) Ar reikia jo paties paklausti, ar galima ir dar kažkaip sužinot? :D

StandartinėParašytas: Ant 2006 11 21, 12:44
Laimis
Sliekų būna visokiausių. Štai Lietuvos sliekų sąrašas iš Wikipedijos:

* Žaliasis sliekas (Allolobophora chlorotica chlorotica)
* Dirvinis sliekas (Aporrectodea caliginosa caliginosa)
* Retasis sliekas (Aporrectodea caliginosa trapezoides)
* Ilgasis sliekas (Aporrectodea longa longa)
* Šviesusis sliekas (Aporrectodea rosea rosea)
* Samaninis sliekas (Dendrobaena octaedra)
* Raudonasis sliekas (Dendrodrilus rubidus subrubicundus)
* Plonasis sliekas (Dendrodrilus rubidus tenuis)
* Kompostinis sliekas (Eisenia fetida)
* Pelkinis sliekas (Eiseniella tetraedra tetraedra)
* Ausytasis sliekas (Kritodrilus auriculatus)
* Didysis sliekas (Lumbricus terrestris)
* Miškinis sliekas (Lumbricus castaneus)
* Pievinis sliekas (Lumbricus rubellus rubellus)
* Pilkasis sliekas (Octolasion lacteum)

Įvedi tą lotynišką keiksmažodį į google ir gauni "plenty of information, but mostly in English" :)

StandartinėParašytas: Ant 2006 11 21, 13:02
Laimis
Rusiškai apie sliekus:
http://www.sunnygarden.ru/soil/worm.html

Rašoma, kad jie gyvena geriausiai prie neutralaus dirvos rūgštingumo, t.y. pH 7. Jei pH mažesnis nei 5.1 arba didesnis nei 8.9, sliekai žūna per savaitę laiko.

Drėgmė jiems geriausia kaip jų kūno: apie 70-85 proc. Jei drėgmė apie 30 proc., tai lėtina jų vystymąsi. O jei drėgmė 22 proc., tai sliekai miršta per savaitę laiko.

Kai dirvos temperatųra nukrenta iki + 5 laipsnių pagal Celsijų, sliekai išsituština ir daugiau nieko nevalgo. Lenda gylyn į podirvį, kur nepasiekia šaltis ir ten žiemoja.

Gyvena sliekai 10-15 metų.

p.s. yra toks posakis - "eiti mėnesienoj pažiūrėt kaip sliekai mylisi". Ir iš tikrųjų sliekai apsivaisina naktį išlindę ant žemės paviršiaus.

p.p.s. jei Neringa perkerti slieką netyčia, tai iš jo galvos atauga kitas. Bet stenkis kuo mažiau kasinėt žemę. Kas ten pas jus - koks nors lobis užkastas, kad taip daug kasat?

StandartinėParašytas: Ant 2006 11 21, 14:35
Toltik
Dar dėl 2-jo Neringos klausimo :). Tie stori tai liaudiškai vadinami naktiniai sliekai ir jie jau suaugę tai todėl ir dideli, tai kiek žinau didžiausias Lietuvoj gyvenantis sliekas. Amžių slieko irgi galima nustatyti pagal balnelio (darinys ant slieko nugaros arčiau galvos - ne visos rūšys turi) ten kažkokius požymius, ar tai plaukelių skaičių ar tai narelių, nebepamenu :(.

StandartinėParašytas: Tre 2006 11 22, 12:26
Renata
Na aš truputį "pasikabinėsiu" prie žodžių. Slekai yra ne vienalyčiai, o hermafroditai, tai yra turi abiems lytims būdingus bruožus, beigi gamina tiek vyriškas, tiek moteriškas lytines ląsteles. O tam, kad sliekiukas užsimegztų, reikalingas kryžminis apvaisinimas - žinoma, su kito slieko pagalba :)