Gluodenas

nuo mažiausių iki didžiausių gyvūnų

Moderatorius: Prižiūrėtojai

Gluodenas

Standartinė Laimis Pen 2006 09 01, 1:19

Mūsų žemėj šiais metais vėl mačiau gluodeną. Gluodenas labai panašus į gyvatę, tačiau iš tikrųjų tai yra bekojis driežas.

Paveikslėlis

Nuo gyvatės jis skiriasi keliais požymiais:

1. Driežai turi aiškia matomus akių vokus, todėl stebint galima pamatyti kaip jie mirksi. Gyvatės gi neturi vokų, todėl nemirksi.
2. Gluodenas, kaip ir kiti driežai, kilus pavojui "numeta" uodegą. Po kurio laiko ji atauga.
3. Gyvatės keičia odą iš jos išsinerdamos, o pas driežus ji nusilupa gabalais. Kartais gamtoje galima rasti gyvačių išnarų arba driežų odos gabaliukų. Tai natūralus jų augimo procesas.

Iš visų driežų gluodenas gyvena ilgiausiai - iki 50 metų.

Gluodenas mėgsta drėgmę, todėl gyvena ilgoje žolėje, pievose, miške ir pamiškėse, soduose po medžių šešėliu, daržuose... Dažnai galima rasti gluodeną ant smėlėto miško tako pervažiuotą, turbūt jis ten mėgsta šildytis, o automobiliai gi važiuoja... Taip pat jį galima rasti tarp malkų, lentų, kelmų, lapų ar akmenų krūvose...

Šią savaitę mano žemėj matytas gluodenas buvo be uodegos. Vadinasi šią vasarą jis papuolė į pavojų, tačiau sugebėjo išsigelbėti. Šliaužė jis aukštoje žolėje, labai lėtai (gluodenas šliaužia lėtai, su trukčiojimais, lėčiau nei gyvatės). O praeitą vadarą jį aptikau pakėlęs akmenį iš krūvos. Jis tada įsirangė į kurmio ar peliuko padarytą urvelį po akmenimis.

Kadangi gluodenai lėtesni už gyvates, taigi ir jų gaudomas grobis yra lėtesnis - sraigės, šliužai, vorai, lėtesni vabzdžiai ir lervos, drugių vikšrai ir sliekai... Gluodenas medžioti išlenda temstant arba po lietaus.

Kartą mačiau gluodeną, kuris buvo prarijęs kažką labai stambaus. Man rodos tai galėjo būti mažas peliuko jauniklis - tokio dydžio kaip piršto du nareliai.

O gluodenus medžioja didesni plėšrūs žvėreliai - šermuonėliai, žebenkštys bei plėšrieji paukščiai. Taip pat juos sumedžioja naminės katės.

Gluodenai poruojasi balandžio-gegužės mėnesį. Po 3-5 mėnesių gluodenai atsiveda 6-12 vaikučių. Jaunikliai tik kelias savaitėles paūgėja, o paskui metas žiemos poilsiui. Gluodenai miegot nueina nuo spalio ir miega iki vasario ar kovo mėnesio. Miega graužikų ar kurmių urveliuose, po šaknimis, lapų krūvose.

Geras gyvūnėlis tas gluodenas. Jis nuodų neišskiria ir neagresyvus, todėl jį galima paimti į rankas net vaikui.

------------------------------------------------------------------
Šis laiškas paimtas iš meileserdve@yahoogroups.com konferencijos.
Perskaityti visus laiškus arba prisijungti prie konferencijos galite čia:
http://groups.yahoo.com/group/Meileserdve
Statyba iš šiaudų briketų (kytkų):
http://blogas.lt/siaudunamai
Laimis
Taryba
 
Pranešimai: 318
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:23

Grįžti į Gyviai

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias

cron