Klimatas

gamta ir jos reiškiniai

Moderatorius: Prižiūrėtojai

Klimatas

Standartinė Basta Pir 2009 01 19, 2:44

Kad suprastume klimatą, naudingi įvairūs straipsniai.
Radau vieną nestandartinį http://rtn.elektronika.lt/mi/0210/golfo.html - "Mus šildo ne Golfo srovė"

Kita vertus, viename filme apie klimato kaitą būtent Golfo srovės staigus atšalimas, išsiliejus vandeniui iš Šiaurės Amerikos žemyno, ištirpus dideliam ledynui dėl klimato atšilimo, sakoma, lėmė pastarąjį ledynmetį Europoje, kai dėl to, kad Golfo srovė atšalo ir nusileido į dugną, toliau nebejudėdama link Europos jos sušildyti. Juk tuomet jau buvo Uolėtieji kalnai (Rocky Mountains http://en.wikipedia.org/wiki/Rocky_Mountains )?
Šiuo metu kaip tik ištirpo beveik reikiamas kiekis Grenlandijos ledyno, kad įvyktų tas pats.

Sakoma, jog kai kurie ženklai jau rodo artėjantį naują ledynmetį, ir pagal kai kieno apskaičiavimus, jau būtų "pats laikas". Tačiau kaip pasikeistų klimatas, įskaitant naują ledynmetį, jei keistųsi poliai (Per paskutinius 150 metų Žemės magnetinis laukas susilpnėjo apie 10 proc. Kai kurie mokslininkai mano, kad tai – artėjančio magnetinių planetos polių susikeitimo ženklas.
Paskutinį kartą polių pasikeitimas įvyko prieš maždaug 780 tūkst. metų. Žemės poliai keičiasi bent du kartus per milijoną metų ir su didžiausiais mokslininkams žinomais gyvybės išmirimo atvejais nesutampa.
http://www.technologijos.lt/n/mokslas/f ... 22/635&l=3 )(beje, šiaurės magnetinis polius šiuo metu atsidūręs kažkur šiaurinėj Kanadoj http://apod.nasa.gov/apod/image/9910/no ... a_noaa.jpg ). (Located hundred of miles south of the geographic North Pole lies the magnetic North Pole at approximately 82.7° North and 114.4° West (2005), northwest of Canada's Sverdrup Island. http://geography.about.com/od/learnabouttheearth/a/northpole_2.htm )
Mūsų dėstytojas kažkur nugirdo, kad po polių judėjimo Šiaurės polius atsidurs Odesos mieste, Vakarų Virdžinijos valstijoj, JAV (Odessa, West Virginia), tačiau informacijos apie tai neradau.



Mus šildo ne Golfo srovė

Daug dešimtmečių mus mokė, kad už savo švelnų klimatą Europa privalo dėkoti Golfo srovei. Metas taisyti vadovėlius! Meteorologai priėjo išvados, kad mūsų žemynas daugiau šilumos gauna iš kito šaltinio.

Golfo srovė teka Atlanto vandenynu iš pietų į šiaurę. Įšyla netoli Karibų ir patraukia link Arkties vandenyno. Veik šimtą metų buvo manoma, kad ši didelė šilto vandens masė turi lemiamą įtaką Senojo kontinento klimatui. Šiandien meteorologai jau mano kitaip. Jų tyrimai paskelbti žurnale "Science".

Europa yra toje pat geografinėje platumoje kaip ir Labradoro pusiasalis Kanadoje. Taigi abiejose vietose yra gaunamas toks pats Saulės energijos kiekis. Nežiūrint to, Labradoro klimatas yra artimas poliariniam, o mes lepinamės kur kas švelnesniame klimate. Ten auga taiga ir tundra, o čia - lapuočių miškai su ąžuolais ir bukais, ten nėra nei miestų, nei kaimų, čia - gyventojų tankis viršija kelis šimtus kvadratiniame kilometre. Vienu žodžiu, Europoje gyventi yra kur kas maloniau nei Labradore.

Ilgai manyta, jog mūsų geradariu yra būtent Golfo srovė. Bet meteorologai jau senokai įtarė, kad jos pernešamos šilumos kiekio negalėtų pakakti viso žemyno apšildymui. Trūko tik tikslių skaičiavimų, kurie juodu ant balto parodytų, kad švelnus Europos klimatas yra visai dėl ko kito.

Golfo srovę nuvainikuoti pasiryžo amerikiečiai Richardas Seageris ir Davidas Battisti. Jie nutarė apdoroti meteorologinius duomenis, sukauptus visame pasaulyje per pastaruosius penkiasdešimt metų. Naudodamiesi itin sparčiais kompiuteriais jie suskaičiavo, kaip po visą Žemę paskirsto šilumą vėjai. Ta pačia proga nutarė galų gale išsiaiškinti, kodėl žiemą Europoje yra keliolika laipsnių šilčiau nei kitoje Atlanto pusėje. Ir suniekino Golfo srovę...

"Jos įtaka Europos klimatui yra minimali. Jos atiduodama kontinentui šiluma neviršija 20 proc. visos Europos gaunamos šilumos; ir tai Golfo srovė daugiausiai šildo Skandinaviją. Likusi jos šiluma prateka toli nuo Europos ir patenka už poliarinio rato," paskelbė mokslininkai. Ir parėmė šiuos teiginius kompiuterių skaičiavimais.

Bet kas gi, jei ne Golfo srovė šildo mus žiemos mėnesiais? - Šiluma, sukaupta Šiaurės Atlanto vandenyse. Šaltojoje metų pusėje ji atiduodama atmosferai, o po to atnešama į Europą vakarių vėjų - aiškina mokslininkai.

Seageris ir Battisti užantyje turi dar vieną siurprizą. Jų sukurtasis modelis netikėtai paaiškino, kad nuo Atlanto pučiantys vėjai atgabena ir dalį šilumos, sukauptos net Šiaurės Amerikoje. Nustebę šiuo atradimu mokslininkai atkreipė didesnį dėmesį į Uolinius kalnus, kurie yra sunkiai įveikiama kliūtis vėjams, pučiantiems nuo Ramiojo vandenyno. Įveikę šį galingą kalnų masyvą, jie nebegali keliauti į rytus trumpiausiu keliu, o labai sukiojasi - pradžioje pučia iš šiaurės, vėliau iš pietų ir, galiausiai, vėl iš šiaurės. Europai tenka dalis šilto, iš pietų atkeliaujančio oro, užtat Kanados rytinę pakrantę užplūsta arktinės pūgos.

Mokslininkai pašalino Uolinius kalnus iš savojo modelio ir pasižiūrėjo kaip dėl to pasikeistų klimatas. Efektas buvo didžiulis: Amerikoje temperatūra išaugo 6 laipsniais, o Europoje nukrito 3 laipsniais. Išvada: jei nebūtų Uolinių kalnų, abiejose Atlanto pusėse klimatas būtų labai panašus. Pas mus kiek atvėstų, o Amerikoje - atšiltų.

Pabaigoje prisiminkime, kad kai kurie klimato pokyčių scenarijai numato, kad Golfo srovė gali perstoti tekėti (nuoroda ). Dabar galime būti ramūs - dėl to Europa nepavirs Labradoru.



Na, kviečiu padiskutuoti klimato klausimu.
Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. Vienas to nežinojo, ir padarė atradimą. A. Enšteinas
Peace is lost when you desire anything, including peace.
Basta
Valdžia
 
Pranešimai: 1181
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:18
Miestas: Earth

Grįžti į Gamta

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 4 svečių

cron