Šaldytuvas

naudingi patarimai, kaip pačiam ką nors pasigaminti, padaryti, sukurti

Moderatorius: Prižiūrėtojai

Šaldytuvas

Standartinė ** Pen 2006 09 22, 20:01

Laimis rašė:Mūsų senoliai taip pat turėjo šaldytuvus. Pasigaminti šaldytuvą, kuris visą patalpą atšaldo net karščiausią vasaros galo dieną, kai lauke +40C, yra labai paprasta.

Reikia žemėje iškasti patalpą, mačiau, kad ir pastatyti galima (tokias "ledaunėmis" vadindavo, jos būdavo dvaruose). Šaldytuvo įrengimo technologija nesunki. Žiemą imi iš upės ledo lytis. Dedi jas ant žemės, paskui sluoksnį pjuvenų, paskui vėl ledo, paskui vėl pjuvenų ir šaldytuvas visai vasarai garantuotas.

Esmė tame tik, kad aš nieko tiksliai nežinau apie tuos šaldytuvus. :) Žinau tik tiek. O kiek konkrečiai ir kokiam gylyje ir kaip ir kada ir su kuo, tai nežinau. Gal kas žinote ką nors tikslesnio apie senolių šaldytuvus už mane, tai pasidalinkite. (...)


Renata rašė:Kiek man teko apie ledaunes girdeti ir skaityti, jos dazniausiai budavo irengiamos specialiai vesesneje vietoje, pastoviame seselyje, duobeje ar rusyje. Zeme - puiki termoizoliacine medziaga, gal kokio metro atstumu augalams ir jausis vesa, tolimesni ne nepajus. Tikrai nesusaldysim savo augaleliu.


glesum rašė:O mano mociute, tik pries keleta meteliu ta ledaine sugriove...
Beje, statomos ir kitokios, tokios kaip burbiskiu davare -- storomis sienomis...


Renata rašė:Sveiki, "natūralaus" šalčio gerbėjai! Kasmėnesinio laikraštuko "Namų dirbtuvė" 2003 Nr. 10 yra straipsnis (su išsamiais komentarais ir brėžiniais) kaip įsirengti ledaunę. Malonaus pasiskaitymo :!:


Basta rašė:Primenu, kad kol šalta galima apsieiti be šaldytuvo.
Dabar mes laikom, pvz., produktus verandoj.

Gal kitiems taip pat yra sąlygų laikyti verandoj, palėpėj ar balkone.
Nėra ko laukti, pradėkime nuo ČIA.

Sutaupysite labai daug elektros, beje, ypač, jei turite seną šaldytuvą.

Beje, įdomus faktas, kiek prisimenu.
Šaldytuve esantis freonas, kaip žinoma, ardo ozono sluoksnį, jei išleidžiamas iš šaldytuvo. Šiuo metu yra milžiniškų senų išmestų šaldytuvų talpyklų, kur jei būtų išleistas visas tas nuostabus skystis, mes tikriausiai nuo radiacijos neišgyventume- tam neprireiktų daug laiko. Taigi jei perkate naują šaldytuvą, pagalvokite, dėl ko taip darote.


Neringa rašė:Sukiniuose jau yra vienas natūralus šaldytuvas, veikia nuo vasaros pradžios po šiai dienai. Labai paprasta. Iškasėm žemėje duobę nepilnai metro gylio, kurioje telpa du kibirai.Duobė uždengta tiesiog presuoto kardono dangčiu. Į kibirus įdedame maisto produktus ir juos uždengiam sandariais dangčiais, ir pastatome į šaldytuvą. Vasarą pieną įdedame į kibirą su vandeniu, o nuo rudens jau ir be vandens. Taigi vasarą laikosi vėsi temperatūra, o žiemą neatšąla iki tiek kad suledėtų. Va kai prisninga, nubrauki sniegą nuo kardono, atsidengi duobę, išsitrauki kibirą ir atsidaręs kibirą pasiimi ko reikia.

Juokingas buvo atvejis prieš kokį mėnesį, kai šaldytuvas pasitaikė kurmio trasoje. Tai prirausė žemių ant kibirų kaip reikiant. Ir taip keletą kartų.
Nepasisekė jiems tiktai kibiro atsidaryti.


Urielė rašė:Pamenu vaikystę. Mūsų mokykla turėjo "filialą" - mažutę pradinukę, kur mes visi sėdėdavom iki trečios klasės. Ji buvo name greta pieninės.
Pieninės kieme visada būdavo suverstas didžiulis kalnas pjuvenų. Vaikams juk viskas smalsu... Na, pradėjom kapstytis, ir suradom ledo luitus. Pasirodo, išties žiemą iš Nemuno veždavo ledo lytis, jas sudėdavo ant žemės ir storai užpildavo pjuvenomis.
Vasarą indavo gabalus, juos skaldydavo ir šaldydavo suvežtą pieną, kad nesurūgtų.
Ir dar vienas ledo vasarą pritaikymas, kuris mus, vaikus, labiausiai domino - buvo toks vežimukas su bidonėliais, iš jų paimdavo specialiu samteliu ir įkrėsdavo į vaflinius puodelius... ledus! Puikiai sušaldydavo :)))))

O mano močiutė laikydavo pieną.... šulinyje :) Supildavo į bidoną, nuleisdavo iki 2/3 į šulinio vandenį, ir kitą dieną jau galėdavo nuimti atsiskyrusią grietinėlę. Be šalčio ji "neišsisluoksniuoja"...


Rugiagele rašė:Geras nebučiau net pagalvojus apie ledo lytis vasara

Bet papraščiausia tai visgi duobę išsikapstyt :) nežinau kaip čia si sodyboje atrodytų (jūs visi čia taip rimtai diskutuojat apie ralų pritaikymą :) ), bet va mes pusę vasaros miškuose gyvenam ir geriausias šaldytuvas - duobė šakom užklota. Ir pienas, ir sūris laikos apie savaitę. :lol: Skautiška išmintis :mrgreen:


jaunatis rašė:Skautaudama ismokau saldytuva pasidaryti laikina.Pasiziuri kur siaure,susirandi medi su sakomis iki zemes ir po tuo medziu iskasi duobe 0.5 metro gylio, virsutini sluoksni stengtis taip nuimti, kad vel butu galima naudoti kaip dangti. Duobe storai iskloti dilgelemis, o ir maisto produktus susukti i pacias dilgeles, aisku skystus dalykus i indus sudedi, tada ta velenini dangti vel uzdedi. Taip maistas daug ilgiau islieka sviezias.

http://www.anastasija.lt/forum/viewtopi ... highlight=


Dobis rašė:na o as prisiminiau saldytuvo ideja (dabar kaip tik aktualu :wink: )
skaiciau kazkada mokslo zurnale "New Scientist" straipsniuka apie taip vadinamus afrikieciu "low technology" (zemo lygio technologija) isradimus. zodziu saldytuvo principas toks : du nemazi moliniai indai (asociai), kuriu vienas istatomas i kita, o i tarpa tarp indu pripilama smeliuko. smeliukx sudrekinamas. vidinis indas ir yra tikrasis saldytuvas - i ji dedamas gendantis maistas, darzoves ivairios ir pan. abu indai uzdengiami dregna drobule. kaip veikia? ogi dregme is smeliuko garuoja ir saldo vidini inda, o dregnas audeklas neleidzia per greitai isgaruoti ir taip pat vesina. na, kazkaip taip. dar pamineta, kad darzoves tokiame saldytuve gali islikti sviezios apie pora savaiciu :lol: :D :roll:
o kodel gi nepasimokius is broliu afrikieciu :wink: :?: :lol:


darja rašė: :? na, senoveje kaime budavo ir storasienes ledaunes, kur pridedavo ledu nuo ziemos, o ziemai darzoves laikydavo zemeje padare tokias kaip ir zemines - kupstais ar kaip ten jas vadindavo: sudedavo i kauges, apdengdvo sienu, dar kuo, uzpildavo zemem ir isbudavo sviezios per visa ziema... :roll: :P


Basta rašė:(...) Mano močiutė pasakoja, kad jie kasdavo žemėj rūsį - "kapčių": apie 160cm aukščio, skersmuo 2 - 3m, žemė buvo smėlinga, ten dėdavo burokėlius, kopūstus, bulves, morkas,... Pripildavo, lyg pilną, neprisimena tiksliai, uždėdavo kažkur 50cm sluoksnį šiaudų ir užkasdavo apie pusę metro žemės, kad neprilytų.

Kažkas panašaus.


Kipshas rašė:Yra "ledaines" bet yra ir kitokie ekologiski saldytuvai:

Nigerietis Mohammedas Bah Abba tapo prestižinės „Rolex Award“ premijos, kurios dydis – 100 000 JAV dolerių, laimėtoju. Premija paskirta už išradimą šaldytuvo, kurio veikimui nereikalinga elektros energija. Įrenginys, pavadintas „Puodeliu puodelyje“ (Pot-in-pot), yra puikus „žemųjų technologijų pavyzdys.
Šaldytuvo veikimo principas: imamas mažesnis puodelis ir „matrioškos“ principu dedamas į didesnį puodelį. Tarpas tarp jų užpildomas drėgnu smėliu, o vietoj dangtelio naudojamas drėgnas audinys.
Vanduo garuodamas sunaudoja labai daug energijos, kuri iš dalies imama ir iš vidinio puodelio, todėl jo turinys aušinamas.
Nigerijoje, kur 90 proc. kaimiečių namuose neturi elektros, M.Bah Abbos išradimas yra labai naudingas. (...)


Dina rašė:Prisiminiau, kad vaikysteje, salia seneliu sodybos buvo medelynas ir vienasyk mes vaikai atradom tokia palapine-nepalapine, padaryta is pjuvenu, gal ir medziu ten buvo pridengta, nepamenu, bet viduje-sniego ir ledo gabalai. Nezinau kam juos medelynas ten naudojo, neesme, o mums, vaikams, padare neisdildoma ispudi, kad vidury vasaros pjuvenu palapineje gali isilaikyti sniegas.
Gal kas nors nores panaudot sia ideja:)

http://anastasija.lt/forum/viewtopic.ph ... highlight=
**
Taryba
 
Pranešimai: 355
Užsiregistravo: Ant 2006 06 13, 18:34

Grįžti į Pasidaryk!

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias

cron